QatarEnergy обяви договор за доставка на природен газ с Китай, чийто срок ще е 27 г. От Доха нарекоха сделката "най-дългата", която някога е била сключвана. Страната засилва връзките си с Азия в момент, когато Европа се бори за алтернативни източници.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Държавната енергийна компания ще изпраща 4 млн. тона втечнен природен газ годишно от новия си проект North Field East на Китайската петролна и химическа корпорация (Sinopec), заяви тя, цитирана от БГНЕС.
Сделката "бележи най-дългото споразумение за доставка на газ в историята на индустрията за втечнен природен газ", заяви Саад Шерида Ал-Кааби, министър на енергетиката на Катар и главен изпълнителен директор на QatarEnergy.
Азиатските страни, начело с Китай, Япония и Южна Корея, са основният пазар за катарския газ, който все повече се търси от европейските страни след нахлуването на Русия в Украйна. Преговорите с европейските страни са затруднени, тъй като Германия и други страни се въздържат от подписване на дългосрочни сделки, каквито се сключват с азиатските държави.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Северното находище е в центъра на плановете на Катар за увеличаване на производството на втечнен природен газ с повече от 60% до 126 млн. тона годишно до 2027 г. Китай е първата страна, която сключи сделка за North Field East. Председателят на китайската компания разкри, че тя е поискала и пълен дял от проекта North Field South, който е доминиран от западни енергийни гиганти.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Френската TotalEnergies, британската Shell и американският гигант ConocoPhillips ще делят 25-процентния чуждестранен дял в находището.
ОЩЕ: Китайски удар срещу Путин: Рафинериите вече купуват по-малко руски петрол заради санкциите