Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво мислят акционерите на Tesla за многото странични занимания на Илон Мъск?

17 октомври 2022, 15:10 часа • 2230 прочитания

Илон Мъск изглежда възобнови интереса си към придобиването на социалната мрежа Twitter. Докато това е добра новина за акционерите на Twitter, инвеститорите в компанията за електрически автомобили Tesla се надяват, че все пак Мъск ще намери време и за тях, тъй като и те имат нужда от малко помощ, пише CNN.

Въпреки множеството странични занимания на Илон Мъск, той продължава да има много фенове както на Wall Street, така и сред шофьорите. Но някои от тях започват да се изтощават от това как най-богатият човек в света не успява да се фокусира повече върху компанията, която е отговорна за голяма част от неговото богатство.

Tesla ще обяви резултатите си за третото тримесечие в средата на тази седмица. Акциите на компанията са поевтинели с над 35% през тази година на фона на притесненията относно сигналите от Tesla, че очаква по-ниски резултати относно произведените и доставени коли през третото тримесечие.

Анализаторите на Wall Street очакват изключително силен ръст в продажбите и печалбите, прогнозирайки над 60% скок в приходите и печалбата. Въпреки позитивните очаквания, анализаторите понижиха прогнозите си през последните няколко седмици.

Отчасти това се дължи на факта, че Tesla е изправена пред все по-сериозна конкуренция в САЩ в лицето на компании като GM, Ford, Volkswagen и други производители на електрически коли като Rivian и Lucid.

Големи предизвикателства идват и от Китай, където Tesla се съревновава с местни производители на електромобили като Nio, Xpeng и Li Auto. Сериозен конкурент е и BYD, китайска автомобилна компания, подкрепена от инвестиционната компания на милиардера Уорън Бъфет Berkshire Hathaway.

Все пак трябва да се отбележи, че целият автомобилен сектор страда през тази година поради нарастващите притеснения за глобална рецесия, скокът в цените на енергията и разбира се, ожесточената конкуренция.

Акциите на всички основни производители на автомобили в САЩ, Европа и Япония са поевтинели с между 20% и 45% през тази година. Книжата на компаниите, произвеждащи единствено електромобили, са поевтинели дори повече – между 60% и 80% през 2022 година.

Прекалено много разсейващи фактори

Гари Блек, управляващ партньор на Future Fund и акционер в Tesla, многократно посочва в социалните мрежи през последните седмици, че казусът около Twitter е главоболие за инвеститорите в Tesla.

Според Блек съществуват няколко проблема за Tesla свързани с Twitter. Кои са два от най-големите? Последствията от евентуалната продажба на акции на Tesla от страна на Мъск, за да финансира сделката за придобиване на Twitter и разсейването за него, особено на фона на това, че „основната компетенция на Илон е инженерство/технологии”, докато Twitter е по-скоро медиен бизнес, воден от продажбата на реклама.

Tesla не разполага и с главен оперативен директор. Това означава, че Мъск трябва да лично да се занимава с делата на Tesla, докато е разсейван от множеството си други начинания, като SpaceX, The Boring Company, Neuralink и потенциално Twitter.

Илон Мъск е навсякъде - от темата Украйна, през покоряването на космоса и преходa към електрическa мобилност, до евентуалното придобиване на една от най-влиятелните социални медии в света. Струвапнето на толкова много начинания притеснява някои от инвеститорите в Tesla, че Мъск няма да може да се фокусира върху проблемите на компанията; 

Снимка: Getty Images 

Производствен спад и евентуално намаление в продажбите също така подчертава как забавянето на световната икономика (и възможността за рецесия) може да навреди на Tesla.

„Сигурни ли сме, че проблемът е единствено в предлагането, а не е свързан (частично) с търсенето?”, пита анализаторът от Morgan Stanley Адам Джонас в скорошен доклад.

Анализаторът добавя, че „би било неразумно да се предположи“, че компанията може да продължи да повишава цените, без търсенето да пострада, особено ако икономиката се забавя.

Търсенето може да пострада и ако Tesla се изправи пред дори още повече конкуренция на домашния си пазар в САЩ.

„За да подобри своята конкурентна позиция, Tesla ще трябва да разшири гамата си от продукти, за да се бори със значително по-голям брой модели от утвърдени глобални автомобилни производители и стартиращи компании до края на 2025 г.”, отбелязват от S&P Global Ratings в свой доклад.

Все пак анализаторите на S&P смятат, че Мъск може да се справи с това. Те дори повишиха кредитния рейтинг на Tesla. Притесненията обаче са съсредоточени в това, че горепосоченото няма да е никак лесно. S&P изчисляват, че броят на моделите електрически автомобили в Северна Америка ще надхвърли 100 до 2026 година – четири пъти повече спрямо настоящите нива.

„През следващите 3-5 години, някои от тях може да станат застрашителни конкуренти за Tesla”, сочи анализът.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес