Огромното възнаграждение на изпълнителния директор на Apple разбуни духовете. Оказва се, че инвеститорите в технологичния гигант са били призовавани да гласуват против възнаграждението в размер на внушителните 99 млн. долара на изпълнителния директор на компанията Тим Кук, което трябва да получи за миналата година.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Консултантската организация Institutional Shareholder Services (ISS) е посочила, че изпитва „значителни притеснения” относно размера на пакета от компенсации, който нараства сериозно спрямо възнаграждението от предходната година, което възлиза на 14.8 млн. долара, предава BBC.
Тим Кук, чието лично състояние надхвърля 1 млрд. долара, получава възнаграждението си под формата на акции в компанията, заплата и средства, предназначени за покриване на други разходи.
В писмо до акционерите, ISS посочва, че изпитва „значителни притеснения” относно „дизайна и магнитуда” на пакета от компенсации. Половината от възнаграждението не е обвързано с критерии относно представянето на компанията, става ясно от становището на ISS.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
61-годишният Тим Кук често говори публично относно притесненията си свързани с равенството и правата на човека. През 2015 година Кук дори посочи, че планира да дари цялото си състояние преди края на живота си.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Според становището на ISS, възнаграждението на Кук е 1 447 пъти по-високи от средната заплата на служителите на Apple.
Пакетът от компенсации включва 630 600 долара разходи за лична охрана и 712 500 долара за лична употреба на частен самолет. ISS посочва, че разходите за подобни услуги значително надскачат средствата, които са били отделени по тази линия от другите сходни на Apple компании през миналата година.
През миналата година, документи подадени до Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ, показаха, че Тим Кук е дарил акции на Apple на стойност около 10 млн. долара за благотворителност, без да посочва получателят на сумата.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Apple стана първата компания, която успя да премине пазарна оценка от над 3 трилиона долара, като след това капитализацията претърпя лека корекция до настоящия размер от 2.8 трилиона долара.
Възвръщаемостта за акционерите на компанията е над 1000% откакто Кук пое управлението през 2011 година.
Изпълнителният директор на Apple Тим Кук получава 1 447 пъти повече от средната заплата на служителите в компанията, сочат данните на Institutional Shareholder Services;
Снимка: Getty Images/Guliver
Apple ще проведе годишна среща на акционерите през първата седмица на март. Въпреки това, гласовете на акционерите имат единствено съвещателен характер, което означава, че решението относно заплати и компенсации се вземат от борда на директорите.
На миналогодишната среща на акционерите, 95% оттях са подкрепили пакета компенсации за изпълнителния директор на компанията.
Противопоставяне срещу високите заплати
Все повече компании в САЩ и Великобритания се изправят срещу силна съпротива от страна на акционерите срещу високите размери на възнагражденията.
General Electric, IBM и Starbucks не успяха да спечелят мнозинство сред акционерите за одобрение на възнагражденията на изпълнителните директори през 2021 година. Щатските петролни гиганти ExxonMobil и Chevron също станаха свидетели през миналата година на бунт от страна на акционери, загрижени за климата.
Компанията за управление на активи Blackrock, която е вторият най-голям акционер в Exxon, удвои гласовете си срещу предложенията за възнаграждения в Северна и Южна Америка в началото на 2021 година в сравнение с вота си от 2020 година.
Във Великобритания все повече компании от базата на индекса FTSE 100 са изправени пред отпор от страна на акционерите си по отношение на възнагражденията на изпълнителните директори на фона на финансовите затруднения, които срещнаха служителите по време на пандемията.
Щатският президент Джо Байдън призова за по-високи данъци за милиардерите и големите бизнеси с цел осигуряване на финансиране за социални разходи в страната. Предложението би довело до допълнителни приходи от 16 млрд. долара в резултат на ограничаването на правилата за приспадане на удръжки, прилагани при възнагражденията на изпълнителните директори.
Планът за повишаване на данъците ще бъде използван за финансиране на разходите за платен семеен отпуск, по-високи бюджети за образование и проблеми, свързани с климата.
Още: Кои са най-големите производители на смартфони в света за миналата година?