Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как международните санкции удрят обикновените руснаци?

28 февруари 2022, 16:42 часа • 8251 прочитания

Западният свят наложи серия от тежки икономически санкции срещу Русия, заради атаката над Украйна. Санкционирани бяха едни от най-големите банки в страната, като бяха изключени от финансовата система на САЩ, а през уикенда последва и нов удар – изключване на някои банки от международната система за междубанкови съобщения SWIFT, която е ключова част от световната система за разплащания. Последното има потенциала сериозно да възпрепятства финансовите институции да участват не само в американската, но и в глобалната финансова система.

Освен всичко друго САЩ въведоха контрол над износа за Русия на компоненти, използвани във високотехнологичната индустрия. Това означава, че техника, която съдържа американски части или софтуер няма да може да бъде изнасяна за руския пазар. Как обаче всичко това засяга обикновените руснаци?

Обезценяване на парите

Руската рубла се срина до историческо дъно в резултат на санкциите, като само по време на ранната търговия в понеделник стойността ѝ отчете понижение от около 40% в пиковите си моменти спрямо щатския долар. Това е една от причините руският пазар на акции и деривати да остане затворен в първия ден на работната седмица.

Според световните медии, в руските градове се наблюдават опашки пред банкоматите, тъй като руснаците бързат да изтеглят парите си. Финансовите санкции срещу Русия вече удрят по джоба на населението на страната, под формата на обезценяване на спестяванията и вероятността за последваща висока инфлация. Годишната инфлация в Русия вече достигна над 8% през януари, като събитията ще провокират възходящото движение.

Икономически растеж

Санкциите над Русия ще забавят икономическия растеж на страната. Това от своя страна може да провокира спад в бизнеса, главно поради международната изолация, което да вдигне безработицата. Ако ситуацията не намери разрешение в скоро време, ударът върху руската икономика в дългосрочен план, респективно върху редовите работници в страната, може да става все по-осезаем с времето.

С оглед това, че руският дълг също попада под западните санкции, Русия все по-трудно ще намира финансиране на международните пазари, което допълнително може да подкопае растежа. Големи западни компании поетапно обявяват, че преустановяват работата си в Русия или излизат от активите си в страната, което може да се окаже още един повод за загуба на работни места.

Всичко това идва в момент, в който страната така или иначе не може да се похвали с впечатляващ икономически растеж. В периода 1996-2021 година средният икономически растеж върви със скорост под 3% на година.

Пътуване

Европейският съюз и редица други страни, включително България, обявиха, че затварят въздушното си пространство за руските авиокомпании. От своя страна Русия предприе реципрочен ход като затвори собственото си въздушно пространство за полети от редица страни, включително от България. Това означава, че възможностите за въздушен транспорт на руските граждани и бизнес рязко се ограничават.

Достъп до стоки и услуги

Ограниченията върху износа на американски технологии към Русия ще ударят не само производството във високотехнологичния сектор, но и крайните потребители. Това е така защото всички чуждестранни стоки, които съдържат конкретни американски компоненти или софтуер, няма да могат да се изнасят за руския пазар.

Тези ограничения ще засегнат достъпа до потребителска електроника на руските граждани, като смартфони, бяла и черна техника и прочее.

Паралелно с това, изтеглянето на някои западни бизнеси от руския пазар, ще ореже и достъпа на руснаците до услуги, предоставяни от чуждестранните компании.

Кой плаща цената

Засега Западът твърди, че санкциите са насочени към възможността на Русия да финансира военните си действия, като пакетът е предназначен да окаже влияние в дългосрочен план. Въпреки това, ефектите от международните санкции вече се усещат от редовите руснаци.

“Изводът е, че тези санкции ще имат значително въздействие върху руската икономика като цяло и средните руснаци ще усетят цената”, коментира в изявление през миналата седмица Клей Лоуъри, изпълнителен вицепрезидент в Institute of International Finance, търговска асоциация, която представлява глобални банки, предаде ABC News.

Според изданието, санкциите конкретно срещу най-голямата банка в страната "Сбербанк" се смятат за по-леки, тъй като държавната финансова институция оперира с голяма част от заплатите и пенсиите в Русия. Факт е обаче, че ЕЦБ счита, че европейският филиал на "Сбербанк" ще фалира - заради ускореното теглене на депозити. Така, въпреки че обикновения руснак не е директно прихванат от пакета санкции, то неминуемо ще пострада от отслабването на икономиката и девалвацията на руската рубла.

Още: Крепостта Русия: Как Путин планира да издържи на международните санкции?

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес