Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как историческата суша в Европа заплашва икономиката на континента?

10 август 2022, 13:13 часа • 4348 прочитания

В разгара на сухото лято и топлинните рекорди в цяла Европа, реките на континента пресъхват.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Рейн – стълб на германската, холандската и швейцарската икономика от векове, се очаква да стане непроходим в една от ключовите си точки по-късно тази седмица, което ще окаже сериозно негативно влияние на доставките от дизелово гориво и въглища. Дунав, втората най-дълга река в Европа, също пресъхва, а това, от своя страна възпрепятства доставките на зърно и горива, предава Bloomberg.

Високите температури не нанасят поражения само върху транспорта. Енергийната криза във Франция се влоши, след като температурата на водите на Рона и Гарона стана твърде висока, за да охлаждат реките ядрени реактори. Нивото на По в Италия, която напоява оризища, стана опасно ниско и застраши тазгодишната земеделска продукция.

Проблемите в морския транспорт идват в момент, в който континентът се намира на ръба на рецесия. Инвазията в Украйна пък допълнително подхранва инфлацията чрез ограничения в хранителните и енергийните доставки. Така само четири години след историческото временно спиране на корабоплаването по река Рейн, Европа се изправя отново пред сходен проблем.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Транспортът на стоки по реките на континента налива около 80 млрд. долара в икономиката на Европа, сочат данни на Евростат. Това обаче не е единствената им важна функция.

Не става дума само за търговия, „а за напояване и толкова много други неща“, казва Сесил Азевард, директор във френския оператор на речни навигационни системи VNF. „Реките са част от нашето наследство“.

Сегашните условия се очаква да нанесат много по-тежък удар по икономиките на континента в сравнение със загубите възлизащи на 5 млрд. евро, причинени от временното спиране на корабоплаването по Рейн през 2018 г., смята Алберт Ян Сварт, транспортен икономист в ABN Amro Bank NV.

Нивото на Рейн на запад от Франкфурт се очаква да спадне до 40 сантиметра в петък. На това ниво баржите на практика не могат да плават. Предвижда се водата да падне до 37 сантиметра на следващия ден, съобщава Германската федерална администрация по водни пътища и корабоплаване в сряда.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

По Рейн се осъществява част транспортирането на въглища за германските електроцентрали, които са необходими, за да компенсира твърдото гориво намалените руски доставки на газ.

Реките във Франция пък не могат да охлаждат ядрените реактори в момент, в който само около половината централи работят, а останалите са изключени за поддръжка.

Сушата е само един израз от задълбочаването на климатичните проблеми. Алпийските ледници са началото на много от европейските реки, а топенето на първите оголва планинските скали. Така скалата поглъща слънчевата топлина - вместо да я отразява, както го правят ледниците – и процесът на топене се ускорява. Учените очакват ледената покривка на Алпите да намалее наполовина до 2050 г., като почти всички ледници ще изчезнат до края на този век.

Свръхексплоатацията също вреди на речните системи. Около 58 млн. души живеят в района на Рейн, а водите ѝ се използват за битови нужди, напояване и производство на електроенергия.

Проблемите не са концентрирани единствено в Германия. Заради рекордната суша Франция наложи ограничения на потреблението на вода в почти цялата страна, а земеделските производители намалиха насажденията в долината на река По, която спадна до най-ниското си ниво от 70 години и около която се отглежда около 30% от селскостопанската продукция в Италия.

Последва обявяването на извънредно положение в пет северни и централни региона на Италия. Около една трета от нейното селскостопанско производство, едно от най-големите в ЕС, е изложено на риск от суши и проблеми с напояването.

В Източна Европа пък България, Румъния и Сърбия започнаха драгирането на река Дунав, като най-критичните точки остават в района на Зимнич.

„Това е най-сериозната ситуация, пред която сме се изправяли през последните 20 години“, казва Габриел Течера, директор в Transport Trade Services, най-голямата компания за речни товарни превози в Румъния.

Освен транспортният сектор, туризмът също бива повлиян от негативното въздействие. В края на юли 135-метровият круизен кораб Adora пътуващ от делтата на река Дунав към Пасау, Германия не успя да завърши курса си. С падането на нивото на реката туристите трябваше да вземат полет от Букурещ.

Корабоплаването по Дунав е от решаващо значение и за доставките на въглища, казва министърът на строителството, транспорта и инфраструктурата на Сърбия Томислав Момирович.

Поддържането на доставките на петрол и петролни продукти през по-тесните участъци на река Дунав е надпревара с времето, добавя той, обещавайки, че ще бъде извършено почистване на дъното на реката след няколко седмици.

Още по-голямата ирония е, че реките са важна част от усилията на ЕС за борба с изменението на климата. В своите планове за зелен преход ЕК цели да увеличи преноса на стоки посредством речен и морски транспорт на къси разстояния с 25% до 2030 г. Усилията са подкрепени от фонда „Хоризонт Европа“ с общ бюджет 95.5 млрд. евро.

В опит да избегне прекъсване на корабоплаването, Германия предприема мерки като драгиране и използване на системи за ранно предупреждение. Страната също така обмисля възможността да разчита на резервоари, които изпускат вода и така компенсират намалените потоци от ледниците.

Въпреки това проблемите остават. Инес Флорес, която има туристическа компания, предлагаща обиколки с лодка по дефилето Вердон – район, известен още като френския Гранд Каньон, прекратява дейността си на един от двата плажа, на които работи.

„Никога не съм виждала нещо подобно“, казва тя. „Това се случва заради изменението на климата. Това се случва заради всички нас”.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес