„Ще помня 23 декември 2016 г. до края на живота си. Това бе последният ми работен ден на пълно работно време.“, казва милионерът Стив Адкок, който се пенсионира на 35-годишна възраст.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Той и съпругата му избират да спрат да работят, след като успяват да спестят 870 000 долара, натрупвайки стаж в сектора на информационните технологии. Малко след това, заради благоприятните условия на пазара, средствата на семейството бързо достигат до 1 млн. долара, предава CNBC.
„Не съм роден богат. Не сме започвали собствен бизнес. Никой от нас не е наследник на голяма сума пари. По онова време дори нямахме източници на страничен доход. Спестихме пари по традиционния начин – чрез труд и вземане на стратегически финансови решения.“, споделя Адкок.
Милионерът посочва няколко прости решения, които са спомогнали за ранното му пенсиониране след 14-годишен трудов стаж.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
1. Не винаги това, което най-много обичаме да правим ще ни носи пари
Не винаги дейностите, които най-много обичаме, които при Адкок и съпругата му се изразяват по-скоро в артистичната сфера, могат да генерират достатъчно средства. Това, което помага за посрещане на ежедневните грижи е работа в сферата, в която сме най-добри.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Адкок например посочва, че хобито му е фотографията, но силата му е в компютърните науки. През 2004 г. стартовата му заплата като софтуерен инженер се е равнявала на 55 000 долара, през 2016 г. той вече получава над 100 000 месечно. Милионерът споделя, че не е убеден, че би могъл да изкарва подобни суми, ако работи нещо, което е по-скоро негова страст.
2. Вземане на пример от други богати хора
Адкок работи с много богати хора в хода на своята кариера. Вместо обаче да им завижда, той взима пример от тях. Спомня си колега, който е милионер, но въпреки това не парадира с богатството си, което е натрупано чрез умни инвестиции и контрол върху харчовете. Този колега бързо се превръща в модел за подражание и пример за успех.
3. Избягване на хората, които оказват вредно влияние
Срещите с хора, които имат склонност да харчат много и неразумно, повлиява и на тяхното обкръжение. Адкок избира да се сприятели с хора, които са по-успешни от него и да се поучи от техните навици. Подобни приятелства са мотивиращи и за двете страни.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
„Оставах след края на работния ден и исках увеличение на заплатата, какъвто беше подходът на най-добрите служители в компаниите, в които работих и нещата се случиха.“, споделя милионерът.
4. Смяна на работодателите
Започването на работа на ново място е най-лесният начин за увеличение на заплатата, тъй като преговорите са по-висока сума са част от процеса по прехвърляне още по време на интервюто.
Милионерът споделя, че всеки път, когато е сменял работата, заплатата му е повишавана с 15-20%. Единственото, което трябва да се избягва е прекалено честата смяна, тъй като някои работодатели гледат на подобен тип кандидати като на неблагонадеждни.
5. Игнориране на негативното мнение
Всеки човек, който заема висока позиция в службата ще бъде обект на негативизъм. Критиките могат да бъдат от най-различно естество – от това, че харчите парите си по различен начин или че не отделяте достатъчно време на приятелите си. Не е лесно, но понякога игнорирането на негативното мнение е част от процеса на натрупване на богатство.
6. Чуждата финансова култура не трябва да оказва влияние
„Това, че съседите си купуват нов автомобил, не означава, че и вие трябва да го направите. Вместо това се съсредоточете върху собствените си цели“. Не оставяйте чуждата финансова култура да оказва влияние върху вашия живот, съветва милионерът.
7. Здравето е приоритет
Здравето винаги трябва да е преди парите. Здравият човек е по-щастлив, продуктивен и е по-малко вероятно да генерира сериозни разходи за медицински грижи. Адкок посочва, че е имало период в живота му, който е повлиял на изборите му да води по-здравословен начин на живот и да инвестира в своето здраве.
„Тази година аз и съпругата ми похарчихме 10 000 долара за направата на фитнес в дома ни. Това е най-добре похарчените от мен пари“.
8. Избягване на кредити и дългове
С покачването на основните лихвени проценти, дълговете по кредити стават все по-тежко бреме, особено тези, генерирани чрез ползването на кредитна карта.
„Не съм пратил и един долар лихва от покупка с кредитна карта и дължа това на баща ми. Той ме научи, че дълговете по кредитни карти на напълно неприемливи“., казва милионерът. „За много хора кредитната карта дава възможност за харчене на пари, с които не разполагат. Този навик бързо може да излезе извън контрол.“, добавя той и заключава, че изплащането на баланса в края на всеки месец е една от основните причини за ранното му пенсиониране.
9. Приемане на предизвикателствата
„Дори когато не знаех как да върша предложената ми работа, аз винаги приемах предизвикателството и се учех в движение.“, казва Адкок.
В хода на неговата кариера предложение за мениджърска позиция е звучало плашещо в началото, но той се възползва от предоставената му възможност. Със задаване на въпроси, учене от по-висшестоящите и вече натрупания опит, милионерът разбира, че вече е положил основите, които ще му помогнат да се издига в бъдеще.