Инфлацията в Германия не показва признаци за забавяне в началото на годината, тъй като натискът от цените на енергията и храните остава висок заради войната в Украйна. Потребителските цени в страната, хармонизирани спрямо останалите държави от Европейския съюз, са се увеличили с 0,2% на годишна база през януари, показаха данни на Федералната статистическа служба от сряда, цитирана от Ройтерс.
Спрямо декември цените са се вдигнали с 0,5%, съобщи още службата, потвърждавайки предварителните данни както на месечна, така и на годишна база.
Ето колко е инфлацията в България
Според нехармонизирания индекс потребителските цени са се увеличили с 8,7% на годишна база през януари и с 1,0% на месечна. За сравнение, коригираните данни за декември показват инфлация от 8,1% на годишна база, а за ноември – 8,8%.
"След забавянето в края на годината нивото на инфлацията остава високо“, каза Рут Бранд, президент на Германската статистическа служба.
Главният икономист на Commerzbank Йорг Кремер коментира, че след методологичната ревизия на инфлационната кошница „няма ясна низходяща тенденция на инфлацията от есента насам“. За икономиста е твърде рано да се окаже, че всичко на инфлационния фронт е отминало.
"Европейската централна банка би трябвало да продължи решително да увеличава основните си лихви“. Домакинствата са плащали повече най-вече за енергия и храни през януари, заяви Бранд.
Цените на енергийните продукти са били с 23,1% по-високи на годишна база въпреки държавните мерки за облекчаване. Без цените на енергията инфлацията е била 7,2% през януари.
Цените на храните са се вдигнали с 20,2% на годишна база. „Така темпът на увеличение на цените на храните отново е бил над два пъти по-висок от общата инфлация“, заяви статистическата служба.
"Наблюдаваме ценови увеличения на много стоки и, до известна степен, на услугите“, коментира Бранд. Цените на стоките са се вдигнали с 12,7% на годишна база през януари, а на услугите – с 4,5%.