Индустриалната активност в Китай се сви за четвърти пореден месец през юли, показват данните, след като властите одобриха нови мерки, насочени към стимулиране на втората по големина икономика в света.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Официалният индекс на мениджърите по покупките в производството (PMI) - ключов измерител на фабричното производство - достигна 49,3 под границата от 50 пункта.
Показателите за юли са малко по-високи от юнските 49,0 и по-добри от прогнозите в проучване на "Блумбърг".
Още: Китай ще насърчава частния сектор в икономиката
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
"Общото ниво на просперитет в производството все пак продължи да се подобрява“, смята статистикът Жао Цин.
Китай се бори да подобри растежа, тъй като възстановяването му след Ковид се изчерпва, което се дължи до голяма степен на бавните потребителски разходи.
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето
PMI в непроизводствения сектор, който измерва бизнес настроенията в секторите на услугите и строителството, падна до 51,5 през юли от 53,2 през юни, тъй като активността в услугите на капиталовия пазар и недвижимите имоти се сви.
Поредица от мрачни икономически данни през последните месеци засили призивите към длъжностните лица да приложат мерки за подкрепа.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Още: Китай започна да понижава лихвите
Правителството публикува план от 20 точки за увеличаване на потреблението, включително повече подкрепа за търсенето на жилища, сектора на културата и туризма и екологичното потребление, като например електрически превозни средства.
Този месец Китай съобщи, че икономиката му е нараснала с 6,3% през второто тримесечие, много по-слабо от прогнозираните 7,1 на сто.
Висшите лидери на страната предупредиха, че икономиката е изправена пред "нови трудности и предизвикателства", както и "скрити опасности в ключови области".
Жао посочи ниския обем на задгранични поръчки, описвайки "сложната и тежка външна среда" и слабото търсене като основни предизвикателства за китайските производители.