Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Индиец стана третият най-богат човек в света

30 август 2022, 13:01 часа • 9592 прочитания

Малцина извън Индия са чували името Гаутам Адани преди няколко години. Сега индийският бизнесмен, който така и не завършва висшето си образование, се превърна в третия най-богат човек в света. Адани първо опитва късмета си с търговията с диаманти, а после се насочва към въглищата. Сега той е първият азиатец, който се класира в челната тройка на индекса на милиардерите на Bloomberg.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Съгражданинът му Мукеш Амбани и китаецът Джак Ма никога не са стигали толкова далеч в класацията. Със състояние от 137.4 млрд. долара Адани изпреварва французина Бернар Арно и понастоящем изостава само от Илон Мъск и Джеф Безос в класацията, предава Bloomberg.

Според класацията на Forbes обаче подредбата е по-различна. Адани се нарежда на четвърто място със състояние от 145.6 млрд. долара. Преди него във възходящ ред са Джеф Безос, Бернар Арно и Илон Мъск.

Макар двете независими класации да предлагат различна подредба, това, което и двете потвърждават е, че състоянието на индиеца е нараснало сериозно в рамките на само година.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

60-годишният Адани посвещава последните няколко години от работата си в разширяване на своя въглищен бизнес. Индиецът не спира само до енергийните пазари, а инвестира във всичко- от центрове за данни, през цимент, до медии и алуминий. Сега конгломератът Adani Group притежава най-големите частни пристанищен и летищен оператор в Индия, както и най-големия доставчик на газ за градовете в страната и е лидер във въгледобива.

След като притежаваната от групата мина Carmichael в Австралия предизвика критиките на еколозите, Адани обеща през ноември миналата година да инвестира 70 млрд. долара в зелена енергия, за да стане компанията на милиардера най-големият производител на възобновяема енергия в света.

Разширяването Adani Group до един от най-големите конгломерати в света едновременно доведе до приток от главозамайващи печалби и вълна от притеснения относно бързия растеж. Проблемът е, че сделките на Адани са предимно финансирани чрез теглене на дългове и съответно империята му бива „силно пренатоварена“, посочва CreditSights в доклад този месец.

Прависти и наблюдатели на пазара също изразиха загриженост относно мъглявите акционерни структури и липсата на анализаторско покритие на компаниите, които са част от Adani Group. Въпреки това акциите вървят нагоре. Някои от тях дори са отбелязали ръст от 1000% от 2020 г. насам.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Същевременно магнатът се фокусира върху области, които премиерът на Индия Нарендра Моди смята за решаващи за постигане на дългосрочните цели на страната, а това го сближава и със сегашните управници на републиката.

Обръщането на погледа на Adani Group към зелена енергия и инфраструктура привлече инвестиции от фирми като частния капиталов инвеститор Warburg Pincus и многонационалната енергийна корпорация TotalEnergies SE. Това помогна на Адани да се влее в челните редици на милиардерите, доминирани преди това от американски технологични магнати. Ръстът на търсенето на въглища през последните месеци допълнително увеличи богатството му.

Според индекса на милиардерите на Bloomberg Адани е добавил 60.9 млрд. долара към състоянието си само през 2022 г., пет пъти повече от всеки друг в класацията. Милиардерът изпревари съгражданина си Мукеш Абмани като най-богатия азиатец през февруари. През април пък състоянието на Адани надхвърли 100 млрд. долара, а миналия месец изпревари Бил Гейтс и се превърна в четвъртия най-богат човек в света.

Адани успя да изпревари някои от най-богатите американци отчасти защото последните наскоро дариха голяма част от състоянието си за благотворителни дейности. Бил Гейтс обяви през юли, че дарява 20 млрд. долара на фондацията „Бил и Мелинда Гейтс“. Уорън Бъфет пък е дарил над 35 млрд. долара за благотворителност.

Двамата американски милиардери, заедно с бившата съпруга на Гейтс Мелинда Френч Гейтс, дадоха началото на кампанията Giving Pledge през 2010 г. и се зарекоха да дадат по-голямата част от богатството си за благотворителност. Така Гейтс се нарежда на пето място, а Бъфет е шести в индекса на милиардерите на Bloomberg.

Адани също се занимава с филантропия. През юни индиецът обеща да дари 7.7 млрд. долара за благотворителни каузи, като начин да отбележи 60-ия си рожден ден.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес