Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Година по-късно: Какво постигна ценовият таван на руския петрол?

05 декември 2023, 17:20 часа • 3537 прочитания

Налагането на ценови таван на руския петрол като цяло има ограничен ефект. Това сочи ново проучване на мозъчния тръст "Център за изследване на енергията и чистия въздух", цитирано от "Политико“.

Точно преди година страните от Г-7 и Европейския съюз наложиха ценови таван от 60 долара за барел на руския петрол в опит да ограничат печалбите на Москва, с които да захранва водената от Кремъл война срещу Украйна.

"Не, че ценовото ограничение не е имало ефект. През последната година схемата е струвала на Кремъл 34 милиарда евро приходи от износ, което се равнява на около два месеца печалба тази година“, показва анализа.

Още: След затягането на санкциите: Гръцки компании спряха транспортирането на руски петрол

Въпреки това в руската хазна продължават сериозните постъпления от продажби на петрол, което основно се дължи на възможностите за заобикалянето на санкциите, коментират редица изследователи. Според публикацията в началото мярката е имала по-голям ефект, но с времето са намерени достатъчно „вратички“ за заобикалянето.

Брюксел затяга санкциите

Вероятно по тази причина, Брюксел вече работи върху допълнително затягане на ограниченията.

С оглед на това, че санкционният инструмент не е бил толкова ефективен, колкото се очакваше, мерките за мониторинг и изискванията за документация трябва да бъдат затегнати в Брюксел, според информацията, с която разполага ДПА и цитирана от БТА.

Така за транспортните компании в бъдеще ще стане по-трудно да заобиколят санкциите.

Още: ЕС измисли как да спира танкерите с руски петрол по незаконния им път към пазарите

Според идеалния сценарий решението за затягане на тавана върху ценовия инструмент може да бъде взето до края на годината като част от 12-ия пакет санкции на ЕС, целящи да нанесат удар върху руската икономика заради войната в Украйна. 

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес