Германия води преговори за ограничаване на износа на химикали за Китай, които се използват за производството на полупроводници, докато Берлин засилва усилията си за намаляване на икономическата си експозиция към азиатската държава.
Предложението е част от пакет от мерки, които правителството на канцлера Олаф Шолц обсъжда и които биха прекъснали достъпа на Китай до стоки и услуги, необходими за производството на модерни полупроводници, според източници, запознати с въпроса, съобщава Блумбърг.
Ако бъде приложена, подобна стъпка ще ограничи германски компании като Merck и BASF да продават някои от своите полупроводникови химикали в Китай, посочиха източници на агенция, пожелали анонимност, тъй като дискусиите са поверителни.
Китай започна спор в СТО за американските санкции върху чипове
Изглежда, че Шолц възприема по-агресивен подход към Пекин, тъй като канцлерът се опитва да намери баланс между подкрепата за огромните икономически интереси на Германия в Китай и опасенията за националната сигурност и човешките права. Но отношенията между Европа и Китай се влошиха, особено след като президентът Си Цзинпин и руският президент Владимир Путин обявиха "безгранично приятелство" седмици преди Москва да нахлуе в Украйна.
Агенцията отбеляза, че Шолц и министърът на икономиката Роберт Хабек поддържат тясна връзка по въпроса с европейските съюзници и със САЩ, които настояват за глобална блокада на достъпа на Китай до ключови технологии, включително полупроводници. Длъжностни лица в Берлин казаха, че няма натиск от страна на Вашингтон по въпроса, а по-скоро силно желание да работят заедно и да сплотят редиците си срещу Китай.
Разговорите в рамките на управляващата германска коалиция за такъв контрол върху износа все още са на ранен етап и служителите са наясно, че всяко подобно решение може да навреди на бизнес връзките с Китай, който се превърна в най-големия търговски партньор на Германия.
Хабек, който е и вицеканцлер, посъветва служители в неговия отдел да работят върху набор от мерки за укрепване на икономическата устойчивост на Германия в определени области и намаляване на едностранната зависимост от Китай. Идеята за налагане на контрол върху износа на химикали за чипове е част от тези обсъждания, казаха източниците на Блумбърг.
Най-бързият и най-практичен начин за прилагане на такъв контрол върху износа би бил поставянето на съответните стоки и услуги в националния списък на Германия с двойна употреба, каза един от тях, добавяйки, че други подходи чрез международни списъци и договори вероятно ще отнемат твърде много време.
Контролът върху износа ограничава търговията със стоки, които могат да се използват както в граждански, така и във военен контекст. Целта на подобни списъци с двойна употреба е да се предотврати разработването и разпространението на химически, биологични и ядрени оръжия, както и скритото производство на конвенционални оръжия.
През миналия месец Нидерландия се съгласи да се присъедини към усилията на САЩ за ограничаване на износа на чипове за Китай. Новите мерки ще ограничат износа на продуктите на ASML, които се добавят към вече съществуващи ограничения за най-модерните литографски машини и които са от решаващо значение за производството на най-модерните чипове в света.