Германия може да удължи употребата си на въглища след като на страната се наложи да преосмисли енергийните си планове заради атаката на Русия над Украйна, става ясно от думите на икономическия министър Роберт Хабек.
Бившият лидер на „Зелената партия” посочи, че въглищните електроцентрали може да работят за по-дълги, като дори заяви, че не е „идеологически противопоставен” на идеята за удължаване на живота на ядрената енергия в страната. Канцлерът Олаф Шолц обяви в неделя планове за изграждането на два нови терминали за втечнен природен газ за да разшири енергийният избор на Германия и да намали зависимостта от Русия.
Правителството иска да достигне точка, в която може да избира, с коя страна може да гради енергийно партньорство, каза Хабек в интервю за телевизията ARD, цитирано от Bloomberg.
„Да можем да избираме означава също, че в случай на съмнение, можем да станем независими от руския газ, въглища или петрол”, казва той.
Въпреки, че Германия може да се справи без руски газ през идните месеци, страната ще трябва да разшири стратегията си за доставки за следващата зима, посочва икономическият министър.
Удължаване на употребата на въглища отвъд 2030 година може да доведе до рискове в дългосрочен план, като няма алтернатива на възобновяемата енергия по отношение на енергийна сигурност, казва Хабек.
„Работата по-дълго означава по-продължителна зависимост от въглища, вероятно и от Русия. Или ще ги вземем от някъде другаде“, казва той. "Но това е друга форма на зависимост."
Малко вероятно е ядрената енергия да бъде краткосрочно решение, тъй като последните три реактора на Германия вече са в процес на изключване.
„Приготовленията за изключване са на толкова напреднал етап, че атомните енергийни централи могат да оперират за по-дълго единствено при високи притеснения относно сигурността и вероятно чрез доставка на гориво, което все още не е осигурено”, казва Хабек. „Това със сигурност не е нещо, което бихме искали.”, казва той.
Още: Какво ще стане, ако газът от Русия спре?