Германия може да пострада, ако Европейският съюз наложи наказателни мита върху вноса на китайски автомобили, като всеки протекционистки ход рискува ответни мерки. Това предупреди германският министър на транспорта Фолкер Висинг.
"Икономиката на Германия зависи от отворените пазари. Трябва да гарантираме равни условия, но не и да работим със субсидии или данъци", Висинг в интервю за Bloomberg.
Разследването срещу китайските електромобили
През миналия месец Европейската комисия обяви за начало на разследване на предполагаеми субсидии, които китайското правителство е предоставило на американската Tesla Inc., на китайската BYD Co. и на други производители на автомобили за производство и износ на електрически автомобили с батерии. Разследването, което включва също така и немската BMW AG и други западни производители на автомобили, доставящи произведени в Китай електромобили за ЕС, се очаква да продължи приблизително една година и може да доведе до налагане от страна на Брюксел допълнителни мита за внос.
Още: Европейската комисия започна официално разследване на китайските електромобили
Наказателните мита имат потенциала да ескалират до ответни мерки, което ще навреди на германски автомобилни гиганти като BMW, Volkswagen и Mercedes-Benz, които считат Китай за най-големия си единичен пазар. Главният изпълнителен директор на Mercedes-Benz Ола Келениус, чиято S-класа е най-продаваният луксозен автомобил в Китай, миналия месец отхвърли подобни протекционистки мерки, като каза, че отворените пазари са ключови за здравословната конкуренция.
Китай подкрепи местните производители на електромобили със субсидии за продажба и производство на превозни средства, както и достъп до земя и евтини заеми. Притесненията относно въздействието на достъпните, по-технологично ориентирани електромобили, наводняващи европейския пазар, нараснаха през последните месеци, което би навредило особено на производителите на масови автомобили като Volkswagen, Stellantis и Renault.
Китайските производители започват да доминират в Европа