Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Г-7 ще диверсифицира веригите за доставки

13 май 2023, 16:42 часа • 3511 прочитания

Г-7 планира да стартира схема за партньорство за диверсификация на веригите за доставки тази година, казаха финансовите министри на групата в събота след разговори в Япония преди голяма среща на върха следващата седмица.

Още: Япония очаква Г-7 да договори нови вериги на доставките

Министрите не цитираха пряко желанието да се намали зависимостта от търговията с Китай или Русия като мотивация за инициативата, която се фокусира върху технологиите за чиста енергия. Но Съединените щати водят натиск за контрол върху износа на компоненти за чипове към Китай, като се позовават на опасения за националната сигурност, а министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън посочи предстоящи шокове в световната икономика. „Последствията от войната на Русия срещу Украйна и прекъсванията, причинени от пандемията, показаха ясно значението на диверсифицираните и устойчиви вериги за доставки“, каза тя пред репортери.

Японският министър на финансите Шуничи Сузуки също каза, че ковид-пандемията е разкрила „недостатъка на твърде голямата концентрация на веригите за доставки на едно място“. В съвместно изявление министрите на финансите и ръководителите на централните банки от Г-7 заявиха, че се надяват да стартират партньорството в сътрудничество със Световната банка „най-късно до края на тази година“. Схемата, наречена RISE ( Resilient and Inclusive Supply-chain Enhancement) се основава на насоките, публикувани през април, и ще предложи на заинтересованите развиващи се страни „финанси, знания и партньорства“. Колко ще бъдат изразходвани за програмата, не се разкрива.

Тридневната среща в град Ниигата се състоя броени дни преди лидерите на групата от големи развити икономики, която включва също Франция, Германия, Великобритания, Канада, Италия и ЕС, да се съберат в Хирошима. Подкрепата за Украйна и отношенията на Г-7 с Китай се очаква да бъдат водещи в дневния ред на срещата на върха на 19-21 май, заедно с ядреното разоръжаване и действията срещу климатичните промени.

След приключване на преговорите в събота, министрите потвърдиха ангажимента си за санкции срещу Русия и казаха, че работят заедно за прилагането им, но не обявиха никакви конкретни нови стъпки за справяне с избягването на санкции. „Ние, заедно с международната общност, увеличихме нашия ангажимент за бюджетна и икономическа подкрепа за Украйна за 2023 г. и началото на 2024 г. до 44 милиарда долара“, се казва в изявлението им. Общата сума е нараснала от цифрата, дадена от G7 през февруари от 39 милиарда долара за 2023 г.

Те също така подчертаха необходимостта от укрепване на финансовата стабилност след неотдавнашните сътресения в банковия сектор, като казаха, че техните правителства „са готови да предприемат подходящи действия“. Три регионални банки в САЩ се сринаха от началото на март, предизвиквайки паника сред клиентите и катаклизми за акциите на средно големи институции. Докато се заричаха да „се справят с пропуските в данните, надзора и регулациите в банковата система“, финансовите ръководители заявиха все пак, че „нашата финансова система е устойчива“.

Ръководителите на МВФ, ОИСР и Световната банка също присъстваха на преговорите в Ниигата, заедно с финансовите министри от Бразилия, Индия и Индонезия. Дискусиите бяха частично засенчени от съпротивлението с тавана на дълга на САЩ, тъй като най-голямата икономика в света е изправена пред първия си фалит. Бюджетната служба на Конгреса заяви в петък, че страната може да изчерпи парите си, за да плати финансовите си задължения до 15 юни, ако законодателите не успеят да се споразумеят за сделка за повишаване на текущите лимити на държавните разходи. 

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес