Правителството на Франция ще продължи да субсидира сметките за електроенергия до 2025 г. Причината е, че цените са високи заради руската инвазия в Украйна и факта, че част от ядрените реактори на страната не работят, заяви министърът на финансите.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Тъй като сметките все още са "много високи" в сравнение с края на 2021 г., "давам ни две години, за да прекратим" субсидиите за електроенергия до началото на 2025 г., заяви Бруно Льо Мер пред телевизионния оператор LCI, ден след като обеща да намали дълга и дефицита на Франция със съкращения на публичните разходи.
Още: Председателят на КЕВР каза какво ще се случи с цените на тока и парното от 1 юли
Държавната енергийна компания EDF е произвела миналата година най-ниското си количество електроенергия от 30 години насам, тъй като много ядрени реактори - сърцето на енергийната система на Франция, са били изключени от експлоатация поради открита корозия в системите за аварийно охлаждане.
Цените на енергията в цяла Европа се повишават и заради ограничаването на потока на руски газ, след като Москва нахлу в Украйна миналата година.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Увеличението на сметките за електроенергия във Франция не е толкова рязко, благодарение на държавните субсидии – 4% през 2022 г. и 15% през тази година - при прогнозни разходи от 45 млрд. евро през 2023 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Но Льо Мер заяви, че "вече не е необходимо да се поддържат" субсидиите за газ, тъй като цените са спаднали, и обеща да ги прекрати тази година, предаде БГНЕС.
Финансовият министър добави, че е време да се намалят публичните разходи, за да се овладее годишният бюджетен дефицит и общият дълг на Франция, който е един от най-високите в 27-членния Европейски съюз.
И двете цифри набъбнаха в резултат на отговора на Париж на кризата с коронавируса и на рязкото покачване на цените на енергията.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии