Финландското правителство планира нов закон, който да позволи на работниците да проверяват какви възнаграждения получават техните колеги, ако подозират, че са дискриминирани. Предложението е част от по-широка рамка, която цели да намали разликата в заплащането между мъжете и жените в страната, предава Reuters.
Законопроектът бе критикуван и от двата финландски синдиката, които настояват за още по-високо ниво на прозрачност, а най-голямата работодателска организация посочва, че предложението може да провокира конфликти на работното място.
Но парламентарната коалиция в страната, чиято политика минава за център-ляво, водена от премиера Сана Марин, не смята да се отказва от законопроекта.
„Това, което е ключово за правителствената програма е елиминирането на неоправданите разлики в заплащането“, казва министърът по равенството Томас Бломквист. „Сега те ще бъдат разгледани по-стриктно“, добавя той.
Жените във Финландия печелят със 17.2% по-малко от мъжете през 2020 година, според проучването за равенство на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Проучването подрежда Финландия на 37-ма позиция, далеч зад Норвегия (8 място), Дания (9 място) и Швеция (12 място), въпреки, че темата за равенството се върти от десетилетия във финландския политически живот.
Доклад от 2018 година на финландския омбудсман по равенството сочи, че причините са сходни с тези в западноевропейските държави, а именно сегрегация на трудовия пазар под формата на професии, доминирани от мъже и такива доминирани от жени, практиката бащите да вземат по-кратко бащинство от жените (майчинство) и това, че жените не биват повишавани толкова често колкото мъжете.
Мерджа Маха, журналист, който се отдава на инвестициите и блогърството, публикува през 2019 година данни за доходите си в Twitter и Instagram за да окуражи дискусията относно прозрачността.
"Имаше ситуации, в които разбрах, че мъж, който върши сходна работа като моята, е получавал по-високо заплащане“, казва Маха, която публикува своя облагаем доход за 2020 година, възлизащ на 48 522 евро.
Данъци
Финландските данъчни публикуваха през тази седмица облагаемия доход за 2020 година на всички граждани на Финландия. Традиционното събитие бива използвано от медиите в страната, които се ровят в доходите на богатите и известни личности.
Въпреки тази прозрачност, данните не показват цялата картинка. Данъчните са изчислили, че облагаемият доход е средно 75-80% по-нисък спрямо техния истински доход, поради приспадания и освободени от данъци дивиденти.
Панорамна снимка от "Сенатския площад" на Хелзинкската катедрала, Правителствения дворец и паменика на руския император Александър II в Хелзинки; Снимка: iStock
Конфедерацията на финландската индустрия (EK) напусна през миналия ноември парламентарната работна група, която подготвя закона за прозрачност, в знак на протест.
Според Катя Лепанен, правен съветник на EK, организацията иска да направи повече проучвания относно разликата в заплащането, като според тях споделянето на информация относно възнагражденията трябва да става на доброволен принцип.
"Въвеждането на задължение за публикуване на детайлна информация за заплатите може да доведе до любопитство и влошаване на работната атмосфера“, казва тя.
Работническите организации и омбудсмана по равенството обявиха, че има достатъчно проучвания по темата, като времето за действия вече е настъпило.
"Намаляването на разликата в заплащането изисква промяна в отношението и поради това е необходима промяна в закона, която да измени културата“, казва Катарина Мурто, директор в Akava, организация, която обединява работнически синдикати.