Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европейският ипотечен пазар е най-зле от десетилетие

11 декември 2023, 14:56 часа • 1511 прочитания

Европейският ипотечен пазар е на път да отбележи най-бавния си темп на растеж от десетилетие насам, тъй като по-слабият икономически подем и по-високите разходи по заеми оказват влияние върху търсенето на ипотечни кредити. Това съобщи в. "Файненшъл таймс", позовавайки се на заключенията от най-новия годишен доклад на британската финансова корпорация "Ърнст енд Янг", посветен на кредитирането в еврозоната.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Според оценките в доклада ипотечният пазар в еврозоната ще нарасне с едва 1,5 процента на годишна основа през настоящата година, както и с 2,4 процента догодина. За сравнение през 2022 г. ипотечните сделки се увеличиха с 4,9 процента.

Нарастващите лихвени проценти, които достигнаха исторически максимум от 4 процента в еврозоната през септември, и устойчиво високата инфлация са потиснали търсенето на ипотеки, обясняват експертите.

Още: Червена лампа за ипотеките: Предупреждения от икономиста Георги Ангелов

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Жилищният пазар понася най-големия удар

"Жилищният пазар понася най-големия удар", казва Омар Али, управляващ партньор на финансовите услуги на "Ърнст енд Янг" в Европа, Близкия изток, Индия и Африка. За домакинствата в цяла Европа високите разходи за живот и заеми означават, че по-малко хора се насочват към покупки на жилища.

Банковото кредитиране в еврозоната се сви тази година, след като Европейската централна банка направи 10 последователни увеличения на лихвите, за да се опита да противостои на инфлацията.

Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали

Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето

В своя доклад "Ърнст енд Янг" посочва тежко засегнатите жилищни пазари в еврозоната, особено този в Германия, както и затягането на условията за кредитиране на някои банки, като причини, довели до свиване на търсенето и отпускането на ипотечни заеми.

Още: Вече и в Европа: Австрийски гигант в недвижимите имоти фалира

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

"През тази година, тъй като лихвените проценти и геополитическото напрежение се повишиха, европейската икономика – и банките, които я подкрепят – бяха подложени на изпитание", каза Найджъл Моден, ръководител за банковия сектор и капиталовите пазари на "Ърнст енд Янг", цитиран от БТА.

Според него обаче капиталовите буфери, които европейските банки са изградили през последните 15 години, означават, че кредитните институции са много по-добре подготвени за отслабване на ипотечния пазар, отколкото след световната финансова криза през 2008 г.

Въпреки че растежът на банковото кредитиране се очаква да се забави в краткосрочен план, пазарът ще се възстанови. Може да е бавно, но при липса на непредвидени предизвикателства очакваме стабилно подобряване на икономиката и обема на кредитирането, прогнозират експертите.

За 2025 и 2026 г. компанията прогнозира, че ипотечният пазар в Европа ще нарасне със съответно 3,3 и 3,2 процента.

Като цяло кредитирането от европейските банки се предвижда да нарасне с 2,1 процента през 2023 г. в сравнение с достигнатият 14-годишен връх от 5 процента през миналата година.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес