Швейцарската енергийна компания "Акспо“ оценява възможността АЕЦ "Безнау“, разположена в Северна Швейцария, да продължи работа и след 2030 г., съобщи местната медия swissinfo. Обследването на двата най-стари реактора в света касае техническата приложимост, като безопасността е основен приоритет.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Може ли да работи над 60 години?
Дали експлоатацията им след първоначално предвидените 60 години е възможна, зависи от няколко фактора, сред които целостта на централните компоненти, както и наличието на персонал, доставчици и гориво. Оценката е започнала и се очаква да отнеме близо година.
Още: САЩ отпускат 1,5 млрд. долара за повторно пускане на атомна централа
От пускането в експлоатация реакторите, "Акспо“ са инвестирали над 2,5 млрд. швейцарски франка (2,8 млрд. щатски долара) в преоборудването и модернизирането им. "Безнау“ I е свързан към мрежата през 1969 г., а блок II - през 1971 г., като общото им електропроизводство е около шест тераватчаса.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
В Швейцария няма ограничения за продължителността на живота на атомните централи и те могат да бъдат в експлоатация, докато Швейцарският федерален инспекторат по ядрена безопасност (ENSI) счете за безопасно. В доклад от 2011 г. ENSI смята, че е възможно АЕЦ "Безнау“ да работи до 60 години, а в преглед на безопасността от 2017 г. отбелязва високото ниво на сигурност на централата, следствие на извършените обстойни реконструкции.
Урсула фон дер Лайен обяви ще се удължава ли живота на атомните централи
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето