Създателят на втората най-голяма криптовалута в света по размер на пазараната капитализация обяви, че дългоочакваният ъпгрейд на система е вече факт.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Софтуерът зад блокчейн технологията, на която е базирана платформата Етериум (Ethereum) е преработен, което драстично ще намали потреблението му на електроенергия. Това написа в туит съоснователят и изобретател на платформата Виталик Бутерин, цитиран от Reuters.
Новият софтуер ще използва 99.95% по-малко електроенергия, необходима за генериране на криптовалутата етер, според Ethereum Foundation, неправителствена организация, насърчаваща развитието на подобни децентрализирани платформи. Това би представлявало голямо предимство за Етериум в конкуренцията му с другия блокчейн гигант - биткойн, пише агенцията, цитирана от БТА.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
And we finalized!
— vitalik.eth (@VitalikButerin) September 15, 2022
Happy merge all. This is a big moment for the Ethereum ecosystem. Everyone who helped make the merge happen should feel very proud today.
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето
Повечето блокчейн базирани криптовалути поглъщат големи количества енергия и са подложени на критика от еколози и някои инвеститори. Преди надграждането на софтуерното подобрение, известно като Merge (сливане), трансакция в Етериум потребяваше толкова енергия, колкото едно средноголямо домакинство в САЩ използва в продължение на седмица, твърдят експерти от специализираната в криптовалути анализаторска платформа "Диджикономист".
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
"The merge will reduce worldwide electricity consumption by 0.2%" - @drakefjustin
— vitalik.eth (@VitalikButerin) September 15, 2022
Новият софтуер промени начина, по който се извършват трансакциите в блокчейн технологията на Етериум, и как се добива виртуалния етер, втората по обем на капитализация криптовалута след биткойн.
Виртуалната валута премина от модела Proof-of-Work (PoW), при който трансакциите се обработват от миньорите или с други думи тези, които копаят криптовалутата, към модела Proof-of-Stake (PoS), където транзакциите се потвърждават от притежателите на дигиталния актив. Това означава, че класическото копаене на етер остава в историята, а притежателите на криптовалутата, които ще валидират трансакциите, ще получават възнаграждение за обработката на преводите.
Засега обаче биткойн си остава убедителен лидер с пазарна капитализация от 427 милиарда долара, която е все още над два пъти по-голяма от тази на етер, оценявана на 210 милиарда долара. Редица участници на пазара са твърдо убедени, че първата децентрализирана цифрова валута остава златен стандарт в света на криптовалутите поради ограничения брой на наличните биткойни.
Още: Изкарва ли пари копаенето на криптовалути в наши дни?