Още от 2030 г. 90% от всички градски автобуси да са с нулеви въглеродни емисии, а до 2035 г. изискването е за всички. Това е част от регламента за стандартите за емисиите от тежкотоварните автомобили, които Съветът на ЕС прие окончателно днес.
Междуградските автобуси засега ще бъдат освободени от тази цел.
Още: Регионалното министерство отпуска над 100 млн. лв. за екологични автобуси и тролейбуси
Камионите
Също така, от 2040 г. почти всички тежки камиони, продавани в ЕС, трябва да бъдат "чисти".
Регламентът изрично посочва, че емисиите от камионите трябва да бъдат намалени общо с 90 на сто, което означава, че производителите ще трябва да продават много напълно електрически камиони или такива с двигатели на водород, за да компенсират продажбите на значително по-малкото камиони с двигатели с вътрешно горене.
Повечето камиони, които се движат сега по европейските пътища, са с дизелови двигатели, а те изпускат много вредни вещества, предизвикващи респираторни заболявания и дори рак на белите дробове. Тежките камиони като цяло са отговорни за около четвърт от транспортните емисии в Европа.
Производителите освен това ще трябва постепенно да намалят вредните емисии с 45 на сто до 2030 г. и с 65 на до 2035 г.
Европейската асоциация на автомобилостроителите (ACEA) определи политиката на ЕС като най-амбициозната в света и допълва, че целите й ще бъдат изпълнени само ако до 2030 г. страните членки развият мрежа от 50 000 станции за зареждане, подходящи за електрически камиони.
Как се стигна до решението?
Политиката на ЕС по отношение на намаляването на въглеродните емисии на камионите вече може да стане закон, след като получи одобрението и от Европарламента, и от страните членки, въпреки съпротивата от страна на Германия и десноцентристките евродепутати.
Още: В Германия започват тестове на безпилотни тирове
В днешния вот на проектозакона се противопоставиха Италия, Полша и Словакия, а Чехия се въздържа. Германската подкрепа беше получена миналия месец, след като към преамбюла за закона беше добавен текст, според който Европейската комисия ще разработи в бъдеще правила, по силата на които камионите, използващи въглеродно неутрални горива, например е-горива, ще бъдат броени към "чистите".