ЕС ще предложи доброволно намаляване на потреблението на природен газ с 15%, което да влезе в сила идния месец заради притесненията от напълно спиране на руските доставки.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Това е заложено в план, който ще бъде предложен от Европейската комисия в сряда. Целта му е да регулира потреблението на газ, за да бъде подготвен съюзът за потенциално спиране на доставките от синьо гориво от Русия.
Мярката ще стане задължителна в случай на усложняване на ситуацията и доброволното ограничаване на консумацията не произведе желания ефект, казват трима неназовани запознати с въпроса европейски дипломати, предава Bloomberg.
Най-голямото предизвикателство на ЕС е да подсигури газовите си резерви за производството на електроенергия тази зима. Руският президент Владимир Путин съобщи, че доставките по „Северен поток 1“ ще бъдат възобновени още идната седмица, но с намален капацитет от 20%, ако необходимото оборудване, забавено заради санкциите, не бъде върнато на Русия навреме.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
ЕК ще предложи доброволни ограничения в битовото потребление, както и мерки, насочени към пазара на енергия. Пътната карта ще бъде начертана днес в Брюксел на пресконференция, на която ще участват председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, изпълнителният заместник-председател, отговорен за Зелената сделка Франс Тимерманс, европейският комисар по въпросите на енергетиката Кадри Симсон и европейският комисар за вътрешния пазар Тиери Бретон.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
В случай на студена зима БВП на ЕС може да се свие с 1.5%. Ограниченията на руските доставки вече засегнаха 12 държави-членки на съюза, а Германия въведе второ ниво на тревога във връзка с недостиг от синьо гориво миналия месец. Доставките на руски газ за Европа през юни са с 30% по-малко от средното в периода 2016-2021 г., посочват данните на ЕК.
Планът на комисията има своите ползи, смята Симон Талиапиетра, изследовател в намиращия се в Брюксел мозъчнен тръст Bruegel.
„Държавите-членки трябва да приложат предложените цели за намаляване на газовото потребление.“, казва той. Правителствата не трябва да крият от гражданите, че за Европа предстои вероятно най-голямата енергийна криза в историята на континента, добавя той.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Нужно е одобрение от страните членки за прилагане на предложената мярка. Комисията може да потърси такова следващата седмица по време на извънредна среща на енергийните министри. Много държани обаче са против налагането на съкращения в потреблението на газ. Те твърдят, че правителствата им вече са изготвили собствени планове за намаляване на консумацията на енергия, без да са задължавани от ЕС.