Страните от Европейския съюз одобриха закон, налагащ ограничения за емисиите на метан върху вноса на петрол и газ в Европа от 2030-а година. Така ЕС ще окаже натиск върху международните доставчици да намалят изтичането на парниковия газ, предаде Ройтерс.
Метанът е основният компонент на природния газ, с който страните захранват електроцентрали и отопляват домакинства. Той е и вторият най-голям "виновник" за изменението на климата след въглеродния диоксид.
Министрите на земеделието на страните от ЕС дадоха окончателното одобрение от името на своите правителства на новото законодателство по време на среща в Брюксел. Единствено Унгария гласува против. Това означава, че законът вече може да влезе в сила, пояснява Ройтерс.
Още: За първи път европарламентът прие закон за намаляване на емисиите на метан в енергийния сектор
От 2030 г. ЕС ще наложи "максимални стойности на интензитета на метан", отделян от изкопаемите горива в рамките на европейския пазар. Европейската комисия ще определи точните допустими стойности до посочения срок.
Вносителите на петрол и газ в ЕС, които пренебрегват ограничението, могат да бъдат изправени пред финансови санкции.
Новите правила ще засегнат и Русия, и САЩ
Правилата за внос вероятно ще засегнат големи доставчици на газ като САЩ и Русия. Москва намали доставките за Европа след инвазията си в Украйна през 2022 г. и оттогава беше заменена като най-голям доставчик на газ за Европа от Норвегия. Но нейните доставки са с най-нисък интензитет на метан в света.
Още: ЕС удължи препоръката за по-ниско потребление на газ
Администрацията на президента Байдън обаче, която заедно с Брюксел са в челните позиции в процеса по намаляване на емисиите на метан с 30 процента до 2030 г., приветства приетия от ЕС закон.
Миналата година САЩ въведоха свои собствени правила, изискващи от петролните фирми да ограничат емисиите си на метан.
От 2027 г. ЕС също ще изисква нови договори за внос на петрол, газ и въглища да могат да се подписват само с чуждестранни производители, които следват правила за отчитане на емисиите на метан, еквивалентни на тези в ЕС.