Страните членки на Европейския съюз ще обмислят дали да наложат петролно ембарго на Русия заради атаката над Украйна по време на серия от срещи през тази седмица, включително с президента на САЩ Джо Байдън, посветени на бъдещите действия на Запада срещу политиката на Москва.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Опитвайки се да провокират изтеглянето на руските войски от Украйна, ЕС и западните съюзници, вече наложиха редица наказателни санкции, включително замразяване на активите на Централната банка на Русия.
„Работим върху пети рунд санкции и много нови имена бяха предложени”, коментира високопоставен дипломат от ЕС, пожелал анонимност, тъй като дискусиите не са публични, предава Reuters.
Външните министри на страните от ЕС ще започнат дискусиите в понеделник, преди Джо Байдън да пристигне в Брюксел в четвъртък за срещи с 30-те членки на НАТО, ЕС и Г-7, включително Япония.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Кремъл засега не отстъпва от курса си в Украйна въпреки четирите рунда санкции, наложени от ЕС през последните три седмици, включително срещу 685 руски и беларуски лица и търговията и финансите на Русия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Това означава, че ЕС ще трябва да взима тежко решение дали да санкционира руския износ на петрол, нещо, което САЩ вече сториха. Европа засега се въздържаше от подобен ход, тъй като за разлика от САЩ, има сериозна зависимост от руските газ и петрол.
Дипломати коментират, че Прибалтийските републики, включително Литва, натискат за налагането на ебарго като следваща логична стъпка, докато Германия предупреждава да не се действа прекалено бързи заради високите цени на енергията в Европа.
Русия напада Украйна на 24 февруари, като президентът Владимир Путин нарече действията „специална операция”, която по думите му има за цел демилитаризация на Украйна и прочистване на страната от опасни националисти.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Франция: "Без табута” при санкциите
Москва предупреди, че санкции на ЕС срещу руския петрол, може да провокира страната да затвори основен газопровод към Европа. ЕС разчита на Русия за 40% от газа си, като Германия е сред най-зависимите от големите икономики от ЕС.
Освен това Германия е най-големият купувач на руски суров петрол в ЕС.
България, която е почти напълно зависима от газови доставки от русата компания „Газпром”, заяви, че може да поиска изключение. Единствената петролна рафинерия в България се притежава от руската компания „Лукойл”, като осигурява над 60% от горивото използвано в страната, пише Reuters.
Всички санкции на ЕС изисква постигането на консенсус между страните членки. Франция, която понастоящем е ротационен председател на ЕС, може да се окаже ключова във вземането на решението.
Президентът Еманюел Макрон посочва, че ако ситуацията в Украйна се влоши, където вече хиляди загубиха живота си, над 5 млн. души напуснаха домовете си, а някои градове са опустошени от обстрела, не трябва да има „тaбута” по отношение на санкциите.
„Тези санкции имат за цел да накарат президента Путин да направи нови изчисления”, посочват от френското президентство. „Сред нашите партньори и сред страните търгуващи с Русия, има някои, които са по-чувствителни по въпроса за петрола и газа. Въпреки това, президентът каза, че няма табу.”, добавят оттам.
Дипломати посочват, че нападение с химическите оръжия в Украйна или тежки бомбандировки на столицата Киев, могат да провокират налагането на енергийно ембарго.
Още: Как Европа може да намали зависимостта от руския газ?