Инвазията на Москва в Украйна се отрази съществено на търговията между Европейския съюз и Русия, като Общността наложи ограничения на вноса и износа на много продукти, а Кремъл врътна кранчето за природния газ на много страни от Съюза, съобщава Евростат.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Унгария поиска забраната за украинско зърно да се удължи до края на 2023 г.
Като се вземат предвид сезонно коригираните данни, и вносът, и износът от и за Русия са спаднали спрямо нивата от преди инвазията. Делът на Русия в износа на ЕС извън страните на Общността е спаднал от 4 на сто към февруари 2022 г. до 1,8 на сто през март 2023 г. За същия период вносът от Русия е намалял от 9,5 на сто до 1,9 на сто.
Търговският дефицит на ЕС спрямо Русия през март 2022 г. достигна пикови стойности от 18,2 милиарда евро, след което през декември спадна до 6 милиарда евро и премина в излишък от 0,2 милиарда долара през март 2023 г.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Стойността на вноса от Русия спадна от 22 милиарда евро през март 2022 г. до 3,8 милиарда евро през март 2023 г. За същия период стойността на износа леко нараства от 3,6 милиарда до 4 милиарда евро. През февруари 2022 г. износът на ЕС за Русия е възлизал на 8 милиарда евро.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Общият търговски баланс на ЕС в отношенията с Русия е силно зависим от търговията с енергийни продукти. Ръстът на цените на енергопродуктите през 2021 г. и 2022 г. генерира съществен търговски дефицит. Но наложените ограничения на вноса и спадащите цени постепенно ограничиха дефицита, който през първото тримесечие на 2023 г. възлезе на 5,6 милиарда евро.
През първото тримесечие на 2023 г. ЕС регистрира дефицит от 11,3 милиарда евро в търговския си баланс с Русия в сектор енергетика спрямо 43,9 милиарда евро през същия период на 2022 г.
От първото тримесечие на 2022 г. търговският дефицит в химическия сектор се е увеличил с 1,1 милиарда евро до 3,7 милиарда евро.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии