ЕС подготвя нов пакет санкции, в който да бъде включена забрана за внос на руско злато. Това съобщават източници на Bloomberg, след като преди седмица и агенция Reuters писа за подобен ход. По този начин блокът ще се присъедини към мярката на държавите от Г-7 - в опит да ограничи още повече приходите на Кремъл.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Русия е страната с втория най-голям добив на злато в света, а износът на Москва се равнява на 12,6 милиарда долара през 2021 г. Когато страните от Г-7 разкриха плановете си да забранят вноса на ценния метал от Русия по-рано през седмицата, от Великобритания заявиха, че санкцията ще доведе до „огромен удар“ по възможността на Владимир Путин да продължи финансирането на военната си машина.
Анализаторите в бранша не са чак толкова ентусиазирани и до голяма степен определят забраната като символична, тъй като санкциите, наложени на Москва след нахлуването ѝ в Украйна, така или иначе са ограничили руското злато. И дори потоците към традиционните центрове за търговия в Лондон и Цюрих в по-голямата си част са пресъхнали поради самосанкционирането на индустрията, пише Bloomberg.
Подготовката на новия пакет от санкции продължава и някои страни ще настояват за добавяне на още мерки към предложенията, преди те да бъдат представени на държавите членки за одобрение.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Новият пакет санкции ще обхване и корекции в одобрените по-рано мерки относно правилата за транзит на санкционирани стоки от Русия към руския ексклав Калининград на Балтийско море. Reuters вече съобщи, че ЕС – начело с Германия – подготвя документ, с който да извади Калининград от санкциите, след като Литва наложи частична забрана на превоза на стоки през нейна територия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Лидерите на Г-7, които се срещнаха в Германия тази седмица, се договориха да обсъдят варианти за поставяне на таван на цената на руския петрол. Посланиците на ЕС обаче са били уведомени, че механизмът няма да се осъществи в близко бъдеще, заявява един от източниците на Bloomberg.
Държавите членки до момента са замразили близо 14 милиарда евро активи, собственост на санкционирани руски лица.