Турският президент Реджеп Тайип Ердоган даде да се разбере днес, че турската централна банка може да повиши основния си лихвен процент в края на юни, за да спре растежа на инфлацията, въпреки че турският държавен глава многократно се е противопоставял на високите лихви, съобщи Франс прес.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
„Приехме министърът на финансите (...) бързо да предприеме необходимите мерки заедно с централната банка“, каза Ердоган пред журналисти, подчертавайки, че е „решен да сведе инфлацията до едноцифрено число“. Решението на централната банка се очаква на 22 юни, предаде БТА.
Противно на класическите икономически теории Ердоган, който беше преизбран в края на май за трети мандат, е на мнение, че високите лихви благоприятстват инфлацията, която достига близо 40 процента на годишна основа в Турция според официални данни. Според независими икономисти инфлацията е над 100 процента.
Турският президент каза днес, че позицията му за лихвените проценти “остава непроменена". Ердоган бе принудил през последните години турската централна банка да понижава основния си лихвен процент многократно. Това допринесе за резкия растеж на инфлация и поевтиняването на турската лира, която загуби повече от 80 процента от стойността си спрямо долара за пет години.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Турският държавен глава намекна за възможно връщане към по-традиционна финансова политика след преизбирането си. Той назначи бившия икономист от американската банка Мерил Линч (Merrill Lynch) Мехмет Шимшек за министър на икономиката, а бившата високопоставена служител от Уолстрийт Хафизе Гайе Еркан за ръководител на централната банка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Когато встъпи в длъжност Шимшек, който беше министър на икономиката (2009-2015 г.), а след това вицепремиер, отговарящ за икономиката (до 2018 г.), предупреди, че ще бъде необходимо да се върнем към „рационалните мерки“, за да бъде съживена турския икономика.
Ердоган неколкократно се е позовавал на предписанията на исляма, който забранява лихварството, и твърди, че високите лихви се насърчават от чуждестранно "лоби".