Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Енергийни гиганти в Европа се завръщат към изкопаемите горива в очакване на зимата

04 октомври 2022, 13:06 часа • 4540 прочитания

Енергийната компания Orsted рестартира операциите в три съоръжения, разчитащи на изкопаеми горива, след като получи нареждане от датските власти да предприеме този ход. Това се случва на фона на опитите на правителствата в Европа да се подготвят за идващата зима в контекста на енергийната криза, сковала континента.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

В обявление от миналия уикенд, Orsted, чийто най-голям акционер е датската държава, поясни, че поема в тази посока „за гарантиране сигурността на електроснабдяването в Дания”, пише CNBC.

Orsted посочва, че заповедта се отнася за „блок 3 в Esbjerg Power Station и блок 4 в Studstrup Power Station, като и двете използват въглища за основем източник на гориво, и блок 21 в Kyndby Peak Load Plant, която използва нефт като гориво”.

Електроцентралата Esbjerg Power Station трябваше да бъде изведена от експлоатация на 31 март, 2023 година, добавят от компанията, докато другите два блока вече бяха извадени от експлоатация.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

„За да се гарантира сигурността на доставките на електроенергия, днес датските власти ни наредиха да продължим, както и да възобновим работата на някои от нашите електроцентрали, работещи с петрол и въглища”, коментира Мадс Нипер, изпълнителен директор на Orsted.

„Ние, разбира се, ще изпълним заповедта на датските власти и ще започнем да подготвяме и поддържаме блоковете, както и да осигурим персонала, необходим за работата им“, добавя Нипер.

От Orsted уточняват, че всички посочени блокове ще се нуждаят от поддръжка, за да бъдат готови за работа, докато „високоспециализирани работници“ също ще трябва да бъдат обучени, за да оперират съоръженията.

Компанията посочва, че е получила нареждане да поддържа трите блока в експлоатация до 30 юни 2024 година. Orsted, която е основен играч в сектора на вятърната енергия, си е поставила за цел да се превърне във въглеродно неутрална компания до 2025 година.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Новината навярно няма да се хареса на тези, които се противопоставят на изкопаемите горива. Въглищата оказват значителен ефект върху околната среда, като Greenpeace ги описва като „най-мръсния, най-замърсяващия начин за производство на енергия”.

Администрацията за енергийна информация на САЩ изрежда спектър от емисии от изгаряне на въглища, включително въглероден диоксид, серен диоксид, прахови частици и азотни оксиди.

„Все още вярваме, че ние, като общество, трябва постепенно да прекратим използването на газ, нефт и въглища възможно най-скоро, но сме в средата на европейска енергийна криза и ние, разбира се, ще допринесем за осигуряването на снабдяването с електричество според нашите възможности.”, казва Нипер.

Няколко дни преди обявлението на Orsted, друга голяма европейска енергийна компания, германската RWE, обяви, че три от нейните блокове, разчитащи на кафяви въглища, ще бъдат „временно върнати към електрическия пазар, за да се заздрави сигурността на доставките и за да се пести газ в производството на енергия”.

RWE посочва, че всеки един от блоковете разполага с 300 мегавата капацитет. Използването на блоковете е ограничено първоначално до 30 юни 2023 година, добавят до там.

Новините за RWE и Orsted идват във времена, в които Европа се бори да осигури енергийните си доставки на фона на продължаващата война в Украйна. Русия бе най-големият доставчик както на нефтени продукти и природен газ за Европейския съюз през миналата година, сочат данните на Евростат.

Русия значително намали потоците на природен газ към Европа след като Запада наложи санкции на Кремъл в резултат на инвазията в Украйна.

През миналата седмица, течове засегнаха газопровода Северен поток, който е основна инфраструктура за доставка на газ от Русия към Европа през Балтийско море.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес