Руската компания "Байкал Eлектроникс" има голям процент дефекти в производството на собствените си процесори. Повече от половината процесори се оказаха дефектни, пише "Ведомости", цитирано от Север.Реалии.
Преди пълномащабното нахлуване на руските войски в Украйна през февруари 2022 г. "Байкал Eлектроникс" организираше производството и опаковането на чипове в тайванската фабрика TSMC. Компанията планира да увеличи годишните производствени обеми до 600 000 чипа до 2025 г. Но след налагането на санкции TSMC спря сътрудничеството. 300 000 процесора "Байкал" не стигнаха до Русия.
В края на 2021г. "Байкал Eлектроникс" започна експеримент за опаковане (инсталиране на кристали в корпус) на своите чипове в Русия. Фьодор Боярков, вицепрезидент по развитието на производството в GS Group, потвърди пред "Ведомости", че експериментът с опаковането на чипове продължава и сега, но върви трудно.
Още: Разкриха схемата, с която Русия внася ключови компоненти от западните технологични гиганти
Причината чиповете да са дефектни
Според източници на "Ведомости" в компаниите за производство на електроника в Русия повече от половината от изходните партиди чипове се оказват дефектни. Отбелязва се, че причината за високия процент дефекти е остарялото оборудване и липсата на необходимия опит сред служителите. Експериментът за прехвърляне на монтажа на процесори в руските съоръжения обаче ще продължи.
Руските производители на чипове и електроника след инвазията на Русия в Украйна попаднаха под редица икономически санкции от САЩ, Европейския съюз и други страни. Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на редица руски ИТ компании, включително "Байкал Eлектроникс" и МЦСТ (производител на процесори "Елбрус") - има пълна забрана за сделки с тях.
Още: Местят производството на процесорите "Елбрус" в Русия