Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Двете икономики на изолирана Русия

25 август 2022, 13:16 часа • 5249 прочитания

Понастоящем високите нива на заетост в Русия на пръв поглед сигнализират безпроблемно отделяне на страната от Запада. Смяната на McDonald's и Starbucks с месни марки пък говори, че бизнесът в страната функционира нормално. Въпреки това в Русия сакаш съществуват две икономики – едната на пръв поглед показва как федерацията се справя със западните санкции, другата обаче сигнализира за проблеми в производството и пазара на труда.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Шест месеца след началото войната в Украйна, затрудненията на най-големия автомобилен производител в Русия – АвтоВАЗ, онагледяват ясно тези контрасти.

АвтоВАЗ възобнови производството на своята марка Lada това лято, след като то беше временно спряно през март след налагането на западните санкции. Руската компания усети негативните ефекти от липсата на доставки и напускането на страната на френския ѝ партньор Renault, предава Reuters.

Макар и да не е прибягнала до уволнения, компанията се изправя пред сериозни предизвикателства.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

По-голямата част от 3200-те работници във фабриката на компанията в Ижевск, столицата на Удмуртия, където производството все още не е възобновено, са в принудителен отпуск от март. Понастоящем фирмата покрива две трети от заплатите им.

Този месец обаче автомобилният производител предложи да плати еднократни обезщетения на всички работници в Ижевск, за да напуснат те работата си.

„Това е избор между по-малкото зло“, казва Александър Князев, взирайки дилемата дали да приеме обезщетение от 200 000 рубли (3400 долара) или да остане на работа. Миналата седмица той избира да напусне работното си място, където месечната му заплата възлиза на над 45 000 рубли.

Компанията не споделя какво ще е бъдещето на фабриката в Ижевск, въпреки че заяви по-рано този месец, че заводът ще продължи да функционира. Намекнато бе дори в него да се произвежда първият руски електромобил – Lada e-Largus.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Безработица

Рубен Енкиполов, професор по икономика към Руското икономическо училище, казва, че за затрудненията в автомобилния сектор говори именно пускането на работници в принудителен отпуск за неопределено време.

Той добавя, че очаква безработицата в страната да нарасне към края на годината, тъй като е малко вероятно санкциите да бъдат вдигнати в близко бъдеще.

„В Русия икономическите кризи не водят до масова безработица поради спецификата на руския пазар на труда“, като един от примерите е именно практиката за пускане в принудителен отпуск, казва Енкиполов.

Този месец руският министър на икономиката Максим Решетников отхвърли възможностите за рязък ръст на безработицата. Официалните данни показват, че тя е паднала до рекордно ниското ниво от 3.9% през юни.

„Мисля, че през есента ще се отдалечим от тези рекордно ниски стойности, но ситуацията е под контрол“, казва министърът на конференция в Екатеринбург.

Последните прогнози на правителството дори посочват, че Русия очаква по-малко свиване на икономиката спрямо по-ранните прогнози.

Засегнатите

Автомобилостроенето не е единствената индустрия в Русия, която страда заради западните санкции.

236 000 работници са били пуснати в принудителен отпуск, или са работили на намалено работно време към края на юли, казва вицепремиера Татяна Голикова. Те не са част от официално регистрираните 3 млн. безработни в страната.

Секторът на автомобилостроенето обаче понася най-тежкия удар. Производството на леки автомобили в страната е спаднало с 62% през първото полугодие спрямо същия период на 2021 г., сочат данните на Федералната статистическа служба на Русия (РОССТАТ).

Автомобилопроизводители като Volkswagen, Nissan, Hyundai Stellantis, Mitusubshi и Volvo са спрели дейността си в Русия. Напускането на тези компании води до пускането на 14 000 работници в принудителен отпуск, сочат данните на Reuters.

Проблемите в сектора може да нанесат множество вреди на икономиката. Заетите в индустрията през 2020 г. са около 400 000 души. Косвено зависимите от сектора пък са 10 пъти повече, сочат правителствените данни.

Смяна на работа

Продажбите на АвтоВАЗ са намалели с 63% през първите седем месеца на годината спрямо същия период на 2021г. и са паднали до 85 000 автомобила, става ясно от данните на компанията.

Така много от работниците на компанията преосмислят възможността за намиране на нова работа. Над 100 бивши служители на АвтоВАЗ са били наети в завода на „Калашников“ в Ижевск, казва Татяна Чуракова, вицепремиер на Удмуртската република.

„Правим всичко възможно, за да уредим всички служители, които напускат завода за производство на автомобили, да намерят работа в други местни заводи“, казва Чуракова.

Неясно бъдеще

Въпреки усилията, половин година след нахлуването на Русия в Украйна, бъдещето за много хора в този индустриален град остава несигурно.

58-годишният Сергей, мениджър в завода на Автоваз Ижевск, чието фамилно име остава неназовано, казва, че е решил да не приеме обезщетение.

"Никой не гони тези, които искат да останат", казва той. „В момента нищо не знае. Все още не са взети важните решения. Всички чакат", добавя той.

АвтоВАЗ заявява, че планира да възобнови производството на Lada Vesta, което е спряно в Ижевск, в основния си завод, намиращ се в Толиати през пролетта на следващата година. Компанията не посочва как планира да доставя части, които към момента не получава заради санкциите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес