Слънчевата и вятърната енергия осигуряват рекордните 12 процента от световната консумация на електричество през 2022 г., се казва в доклад на мозъчният тръст за климата „Ember“, предаде агенция „Франс прес“.
"Прогнозираме, че през 2023 г. ще има малък спад в производството на енергия от изкопаеми горива... с по-голям спад през следващите години, тъй като вятърната и слънчевата енергия ще нарастват допълнително", заявиха от „Ember“.
Това би означавало, че през 2022 г. е достигнат "пикът" на емисиите. Новата ера на намаляването им в енергийния сектор е близо.
Докладът предоставя най-новия показател за растежа на възобновяемата енергия, тъй като страните се борят да постигнат целите за ограничаване на изменението на климата и да си осигурят алтернативни източници на енергия след нахлуването на Русия, износител на газ, в Украйна през февруари 2022 г.
"Рекордният ръст на вятърната и слънчевата енергия доведе до най-ниското досега ниво на интензивност на емисиите на електроенергия в света през 2022 г.", заяви мозъчният тръст за климата и енергетиката „Ember“ в годишния си преглед на глобалната електроенергия.
Помагайки да се забави нарастването на емисиите, нагряващи планетата, електроенергията от вятърни турбини и слънчеви панели се е повишила до 12 % от 10 % през 2021 г. и 5 % през 2015 г.
Възобновяемите източници, включително ядрената енергия, произвеждат 39% от световната електроенергия, според данните в доклада.
Германският бизнес иска да се удължи работата на ядрените централи
Останалата част идва от изкопаеми горива, които отделят затоплящи планетата въглеродни емисии: нефт, газ и въглища.
Тъй като търсенето на електроенергия продължава да нараства, производството от въглища е нараснало с 1,1% - по-бавно от очакваното, казва мозъчния тръст.
Учените и Международната агенция по енергетика твърдят, че използването на тези изкопаеми горива трябва да бъде рязко намалено, за да се постигне критичната цел за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий.
На срещата на върха на ООН за климата „COP26“ (2021 г.) държавите се договориха да "намалят постепенно" използването на въглища, най-замърсяващото от изкопаемите горива, но напредъкът е ограничен и се планират нови въглищни централи, особено в Индия и Китай.