Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доларът стана по-скъп от еврото след данните за инфлацията в САЩ

13 юли 2022, 17:57 часа • 6782 прочитания

Инфлацията в САЩ през юни продължи да расте с най-бързите си темпове от над 40 години насам, като достигна стойности, по-високи от прогнозираните. Ръстът в цените принуди по-рано Фед да обяви ,че ще предприеме ново увеличение на лихвените проценти по-късно този месец, а информацията провокира моментален скок в цената на долара спрямо еврото по време на днешната търговия. За кратко еврото дори падна под цена от 1 долар, като това се случва за първи път от края на 2002 година.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Индексът на потребителските цени отбеляза ръст от 9,1% на годишна база, като това е най-голямото увеличение от края на 1981 г. насам, сочат данните на Министерството на труда на САЩ в сряда. Инфлацията нарасна с 1,3% спрямо месец по-рано, което пък е най-големият ръст на месечна база от 2005 г. насам. Причината са покачващите се разходи за бензин, жилища и храна.

Икономисти прогнозираха ръст от 1,1% на месечна и от 8,8% на годишна база, сочат данните от проучване на Bloomberg след осредняване на прогнозните стойности.

Така нареченият основен индекс на потребителските цени, който не отчита цените на стоките с висока волатилност като хранителни продукти и енергия, надхвърля прогнозите и отбелязва ръст от 0,7% спрямо месец май и от 5,9% на годишна база.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Доходността по американските държавни ценни книжа и доларът се покачват, докато фючърсите на американските акции продължават да падат. Към момента на подготвяне на материала еврото се търгува за 1.0034 долара. След публикуването на данните за инфлацията, за кратко еврото поевтиня до цена от 0.9998 долара, след което възстанови загубите, предава Reuters. Инвеститорите по света следят зорко движението в цените на двете валути, като сигналите, че доларът може да стане по-скъп от единната европейска валута стават все по-ясни.

Ценовият натиск засяга цялата щатска икономика. Това ще увеличи шансовете за допълнително затягане на паричната политика от страна на Фед и ще повлияе на настроенията към президента Джо Байдън и демократите в Конгреса преди междинните избори през ноември.

Въпреки че много икономисти смятат, че данните за юни ще отбележат апогея на настоящия инфлационен цикъл, няколко фактора, сред които е например цената на жилищата, е възможно да удължат натиска на растящите цени във времето.

Външни за САЩ фактори като COVID ограниченията в Китай и руската инвазия в Украйна могат да засегнат веригите за доставки и да повлияят на инфлационните прогнози.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Фед вече обяви планирано второ увеличение на основния лихвен процент със 75 базисни пункта по-късно този месец. Решението бе взето с цел противодействие на растящите цени и увеличението на работните места и заплатите. Дори преди обявяването на решението, търговците вече бяха предвидили повишаване на лихвите през юли.

Стоките от първа необходимост стават все по-скъпи. Цените на газа отбелязаха ръст от 11,2% на месечна база през юни. Цените на енергийните услуги се увеличиха с 3,5% спрямо предходния месец. Това е най-големия скок от 2006 г. насам. Разходите за хранителни продукти скочиха с 1% на месечна и с 10,4% на годишна база, а това е най-голямото увеличение от 1981 година.

Жилищните наеми се повишиха с 0,8% на месечна база, което е най-големият ръст от 1986 г. насам. Разходите за жилища като цяло, които заемат най-големия дял от разходите в сектора на услугите и съставляват една трета от общия индекс на потребителските цени, нараснаха с 0,6% на месечна база, колкото беше и ръстът през месец май.

Наблюдава се и спад в продажбите на жилища през последните месеци, дължащ се на по-високите лихви по ипотечните кредити. Икономистите очакват цените на наемите да продължат да растат.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес