Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Централните банки зад 6 от 10-те най-търгувани валути в света повишиха лихвите през ноември

05 декември 2022, 10:57 часа • 1458 прочитания

Централните банки по света отново предприеха повишение на лихвените проценти през отминалия месец ноември, тъй като битката с ускорената инфлация, намираща се на нива, невиждани от десетилетия, продължава с пълна сила.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Централните банки, стоящи зад шест от десетте най-търгувани валути в света, реализираха общо повишение на лихвите с 350 базисни точки през миналия месец, предава Reuters.

Федералният резерв на САЩ, Банката на Англия, Резервната банка на Австралия, Норвежката централна банка (Norges Bank), Централната банка на Швеция (Riksbank) и Резервната банка на Нова Зеландия повишиха лихвените си нива през отминалия ноевмри.

Европейската централна банка, Канадската централна банка, Швейцарската национална банка и Централната банка на Япония нямаха заседания, посветени на лихвите през ноември.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

След последните движения общото повишение на лихвите от страна на централните банки на страните от Г-10 достигна 2 400 базисни точки през 2022 година.

„Лихвените проценти ще продължат да растат”, казва Александра Димитрийвич от S&P Global Ratings, говорейки за 2023 година. „Решителността на централните банки да понижат инфлацията предполага, че лихвените проценти трябва да се повишат още”, добавя тя.

Световните финансови пазари са на тръни през последните седмици, тъй като инвеститорите се опитват да разберат с каква скорост и колко далеч ще стигнат Федералния резерв на САЩ и другите основни банки със затягането на паричната политика, докато страховете от забавяне на световната икономика се разрастват.

Някои нови сигнали, които предполагат, че инфлацията в САЩ може и да се забавя, вдъхнаха оптимизъм на пазарите през последните дни на фона на предстоящото заседание на Фед, насрочено на 13 и 14 декември.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

В средата на миналата седмица, председателят на Фед Джером Пауъл посочи, че институцията може да забави темпото, с което повишава лихвените проценти „още през декември”.

Данни от централните банки на развиващи се страни показват сходна тенденция. Осем от 18 централни банки са реализирали повишение на лихвите с общо 400 базисни пункта през ноември, което е увеличение спрямо 325 базисни пункта през октомври, но доста по-слабо темпо спрямо увеличенията от над 800 базисни пункта, предприети през юни и юли.

Лихвите бяха повишени в Индонезия, Южна Корея, Мексико, Тайланд, Малайзия, Филипините, Израел и Южна Африка през ноември.

„С изключение на няколко страни вече сме преминали най-интензивната фаза от цикъла за покачване на лихвите”, казва Нафез Зоук от Aviva Investors.

Турция, която води противоположна парична политика, съобразена с желанието на президента Реджеп Ердоган за свиване на лихвените проценти, намали лихвите с нови 150 базисни пункта до едноцифрени числа, въпреки, че инфлацията в страната надхвърля 80%.

Централните банки на не всички развиващи се пазари имаха заседания, посветени на лихвите, през миналия месец.

Централните банки на развиващите се пазари повишиха лихвите с общо 7 165 базисни пункта на годишна база, което е над два пъти повече спрямо увеличението от 2 745 базисни пункта през цялата 2021 година, показват изчисления на информационната агенция.

Още: Кои валути поевтиняха най-много през 2022 година?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес