Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Централните банки трябва да действат бързо срещу инфлацията

26 юни 2022, 15:49 часа • 2039 прочитания

Централните банки не трябва да позволяват на инфлацията да се укрепи, тъй като заплахата от стагфлация надвисва над световната икономика, предупреди Банката за международни разплащания (BIS) в годишния си икономически доклад, публикуван в неделя, предаде Франс прес.

BIS, която се счита за централна банка на централните банки, заяви, че ще трябва да се действа бързо и решително, за да се гарантира завръщането към ниска и стабилна инфлация, като същевременно се ограничи негативното въздействието на затягащата се парична и лихвена политика върху икономическия растеж.

В годишния доклад се посочва, че приоритет за централните банки е възстановяването на ниската и стабилна инфлация. По този начин те трябва да се стремят да сведат до минимум въздействието върху икономическата дейност, като от своя страна гарантират финансовата стабилност.

ОЩЕ: Централните банки по света продължават да вдигат лихвите заради високата инфлация

BIS отбеляза, че исторически провеждането на политика на т.нар. "меко кацане" на икономиката (плавно забавяне на икономическия растеж) винаги е било трудно и началните условия сега правят задачата още по-предизвикателна.

"Би било по-желателно да имаме "меко кацане", защото това би означавало, че затягането на паричната политика може да бъде по-сдържано“, каза на пресконференция генералният мениджър на BIS Агустин Карстенс и добави:

"Но дори и това да не е така, определено приоритет трябва да бъде борбата с инфлацията, за да се предотврати спада на световната икономика".

След шока от коронавирусната пандемия централните банки първоначално погледнаха на завръщането на инфлацията като временно явление, тъй като световната икономиката отново започна да бележи растеж. Но покачването на цените рязко се ускори след инвазията на Русия в Украйна в края на февруари, което накара централните банки да започнат да повишават рязко основните си лихви.

Създадена в Базел през 1930 г., BIS е собственост на 62 централни банки, представляващи държави, които формират около 95 процента от световния брутен вътрешен продукт, напомня Франс прес.

Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес