Централните банки купиха рекордните 399 тона злато на стойност около 20 млрд. долара през третото тримесечие на тази година, провокирайки засилване на световното търсене на ценния метал, посочват от Световния съвет по златото.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Отчита се засилено търсене и на злато от бижутери и купувачи на златни кюлчета и монети, посочват от организацията в последния си доклад, цитиран от Reuters. На фона на това обаче, борсово търгуваните фондове (ETF), обезпечени с физическо злато в полза на инвеститорите, намаляват златните наличности.
Златото традиционно се разглежда като актив убежище във времена на несигурност, но понастоящем много инвеститори продават дяловете си в златните ETF-и в резултат на повишението на лихвените проценти, което провокира скок в доходността при други активи.
Намаляването на златните наличности на ETF-ите спомогна за понижаване на жената на златото с 8% през това тримесечие. Поевтиняването от друга страна провокира засилване в търсенето на бижута, сочи докладът.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Като цяло световното търсене на злато възлиза на 1 181 тона в периода юли-септември, което представлява ръст от 28% спрямо същия период на миналата 2021 година, когато търсенето е достигало 922 тона.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Търсенето на злато през първите девет месеца на тази година достига нивата от преди пандемията, отбелязват от Световния съвет по златото.
Купеното злато от централните банки през третото тримесечие надскача сериозно предходните тримесечни резултати, а изкупените 673 тона за първите девет месеца на 2022 година са повече от придобитото количество злато през всяка една година от 1967 г. насам, става ясно от доклада.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Сред големите купувачи са централните банки на Турция, Узбекистан, Катар и Индия, като от организацията уточняват, че голямо количество злато е било поръчано и от централни банки, които не съобщават публично за покупките си.
Докладът не посочва конкретно от кои страни може да са тези банки, но сред централните банки, които не публикуват регулярно информация за златните си наличности, попадат тези на Русия и Китай.
Поръчките на златни кюлчета и монети също скача в Турция до 46.8 тона през тримесечието, което е ръст от над 300% на годишна база, тъй като хората купуват злато за да се защитят от внушителната инфлация в страната.
„Гледайки напред, очакваме покупките на централните банки и инвеститорите на дребно да останат силни”, казва анализаторът на Световния съвет по златото Луйз Стрийт. „Очакваме също така търсенето на бижута да продължи да се представя силно някои региони като Индия и Югоизточна Азия”, казва тя.
Още:
Биткойн срещу злато: Кой актив е по-добър за съхранение на стойност?
Колко са златните резерви на България?
Кои български монети са инвестиционно злато?