Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък, като сортът Брент е напът да запише първото си седмично повишение от три седмици благодарение на признаци за подобряване на световното търсене на фона на по-силни икономически данни, идващи от Китай и САЩ, пише Reuters.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Цените на суровия петрол Брент поскъпна с 39 цента, или 0,47%, до 83,66 долара за барел. Фючърсите на американския лек суров петрол WTI се повиши с 22 цента, или 0,28%, до 79,45 долара за барел.
Очаква се фючърсите на Брента да се покачат с около 1% на седмична база, а тази на WTI – с 1,5%.
ОЩЕ: Цените на петрола поддържат курса на фона на данните за инфлация в САЩ
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
„Цените на суровия петрол WTI изглежда са намерили краткосрочен праг при около 78,40 щатски долара на барел след спад от 9% от 26 април до изминалата седмица поради няколко окуражаващи фактора, като две последователни седмици на спад на запасите от суров петрол в САЩ и повече предстоящи за стимулиране от Китай“, казва старши пазарен анализатор на OANDA Келвин Уонг, като визира потенциалната програма за изкупуване на непродадени жилища директно от строителни предприемачи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Снимка: iStock
Пазарите бяха подкрепени и от ръста на промишленото производство в Китай с 6,7% на годишна база през април, тъй като възстановяването на производствения сектор набира скорост, а това сочи за вероятно по-голямо търсене.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Спадовете в запасите от петрол и рафинирани продукти в големите глобални търговски центрове също създадоха оптимизъм относно растежа на търсенето на петрол, обръщайки тенденцията на нарастващи запаси, която натежа върху цените на суровия петрол през предходните седмици.
Последните икономически показатели от САЩ подхраниха оптимизма относно глобалното търсене. Потребителските цени в САЩ са се повишили по-малко от очакваното през април, показаха данни в сряда, като това даде тласък на очакванията за намаляване на лихвените проценти в страната.
ОЩЕ: Цените на петрола с претърпяха обрат заради данните за запасите в САЩ
Тези очаквания бяха допълнително подкрепени от данните в четвъртък, които показаха стабилизиране на пазара на труда в САЩ.
По-ниските лихвени проценти биха могли да помогнат за смекчаване на щатския долар, което ще направи петрола по-евтин за инвеститорите, притежаващи други валути, и ще стимулира търсенето.
Снимка: iStock
От страна на предлагането инвеститорите най-вече чакат посока от предстоящата среща на ОПЕК+ на 1 юни, която вероятно ще се проведе онлайн
Удължаването на съкращенията на добива на петрол от страна на ОПЕК+ след юни вероятно ще доведе до стабилизиране на цените в средносрочен план, казва Уонг от OANDA.
ОЩЕ: Цените на петрола запазват курса в очакване на данни за инфлацията в САЩ
„Виждаме три възможни сценария за изхода от срещата от 1 юни: удължаване, отмяна или пълно премахване на доброволните съкращения от 2,2 млн. барела на ден. Нашият сегашен модел се основава на постепенно отменяне на съкращения през второто полугодие на 2024 г.“, посоччиха анализаторите на ANZ в бележка до клиенти.
„Виждаме три възможни сценария за изхода от срещата от 1 юни: удължаване, отмяна или пълно премахване на доброволните съкращения от 2,2 млн. барела на ден. Нашият сегашен модел се основава на постепенно отменяне на съкращения през второто полугодие на 2024 г.“, посочиха анализаторите на ANZ в бележка до клиенти.