Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цените на петрола с леко изменение заради съкращенията на руските доставки и по-слабия долар

26 март 2024, 10:24 часа • 1847 прочитания

Цените на петрола остават почти без промяна във вторник, след като нараснаха в предходната сесия, на фона на смесената оценка на инвеститорите за загубата на капацитет на руските рафинерии след украинските атаки напоследък. Но лекото отслабване на долара предложи известна подкрепа, предава Reuters.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Фючърсите върху сорта Брент с доставка за май поскъпват със 7 цента до 86,82 долара за барел, а контрактите върху американския лек суров петрол WTI се прибавят с 6 цента до 82,01 долара за барел.

Брент поскъпна с 1,5% в сесията в понеделник, а WTI се повиши с 1,6%, след като руското правителство нареди на компаниите да намалят добива през второто тримесечие, за да постигнат целта от 9 млн. барела на ден, която е в унисон с ангажиментите към ОПЕК+.

ОЩЕ: По-силният долар и перспективите за примирие в Газа определиха цените на петрола

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Русия, която е сред трите водещи производителки на петрол в света и един от най-големите износители на петролни продукти, е подложена напоследък на атаки срещу петролните ѝ рафинерии от Украйна, които според анализатори от Goldman Sachs са неутрализирали около 900 000 барела дневно вероятно за седмици напред, а в някои случаи дори за постоянно.

Снимка: iStock

„Последиците от нарушението на процеса по рафиниране върху цените на суровия петрол са смесени с „мечи“ ефект от спада на търсенето на рафинерии и „бичи“ ефект от възможно намаляване на износа на петрол от Русия“, казват анализаторите.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

След украинското нападение с дрон в събота руският петролен производител „Роснефт“ затвори нефтопреработвателния си завод в рафинерията в Куйбишев, Самарска област.

ОЩЕ: Цените на петрола смениха посоката заради запасите от суров петрол и бензин в САЩ

Макар че последиците от нападенията и съкращенията на добива от Русия все още не са ясни, малко по-слабия долар от предходната сесия дава известна подкрепа на цените.

По-слабият долар обикновено прави покупките на петрол в други валути по-евтини, а това може да подкрепи общото търсене.

Снимка: iStock

„Американският долар може да остане под натиск предвид очакваното понижаване на лихвите от Фед по-късно тази година, а това може да се окаже „бичи“ фактор за цените на петрола“, коментира независимият пазарен анализатор Тина Тенг.

Растящите геополитическите рискови премии с условията на продължаващ конфликт между Израел и „Хамас“ също подкрепят цените, въпреки че още предстои да се видят непосредствените последици върху доставките в региона на Близкия изток.

ОЩЕ: Силният долар определи цените на петрола

„Положителната геополитическа рискова премия, тъй като няма ясен пробив за поостигане на примирие между Израел и „Хамас“, остава ключов подкрепящ фактор за цените на петрола на този кръстопът“, коментира старши пазарният анализатор Келвин Уонг от OANDA.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес