Цените на петрола отново поеха надолу

17 май 2023, 09:26 часа • 1247 | прочитания

Котировките на петрола леко поевтиняха по време на днешната сутрешна търговия, тъй като инвеститорите останаха предпазливи. Причината е, че данните показаха изненадващо покачване на запасите от суров петрол в САЩ.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Цените на петрола пак тръгнаха нагоре

Това предизвика опасения относно търсенето на фона на по-слабите от очакваното икономически показатели от страна на икономиките на САЩ и Китай, предаде Ройтерс.

Фючърсите на сорта Брент, чиято цена е референтна за европейския пазар, намаляха с 3 цента до 74,88 долара за барел към 05:22 часа бълг. време.

Американският лек суров петрол загуби 2 цента до 70,84 долара за барел, съобщи БТА.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

"Цените на суровия петрол остават високи, тъй като търговците на енергия просто не могат да се отърсят от опасенията за глобалното търсене. Въпреки оптимизма, с който се гледа на второто полугодие от годината по отношение на Китай, настоящата ситуация е твърде разочароваща", обясни Едуард Моя, анализатор в Oanda Corporation.

Според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт, запасите от суров петрол в САЩ са се увеличили с около 3,6 милиона барела през седмицата, приключила на 12 май. Анализатори, анкетирани от Ройтерс, очакваха спад от 900 000 барела.

По-късно днес се очаква официалното обявяване на данните за американските петролни запаси.

Преговорите за повишаване на тавана на дълга на САЩ също продължават да тревожат пазара. Министерството на финансите на САЩ изчисли, че страната ще изпаде в дефолт още на 1 юни, ако Конгресът не увеличи заложения дългов лимит.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Междувременно китайското промишлено производство и растежът на продажбите на дребно през април са били по-слаби, отколкото се очакваше, което предполага, че икономиката на азиатския гигант е загубила от инерцията си в началото на второто тримесечие.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес