Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бюджетният излишък на Русия започна да се изпарява

13 септември 2022, 12:44 часа • 6640 прочитания

Бюджетният излишък на Русия рязко намалява през месец август, след като приходите се свиват под натиска на слабото енергийно производство и санкциите.

Излишъкът намалява до 137 млрд. рубли (2.3 млрд. долара) към края на първите осем месеца на тази година. Това е по-малко от половината спрямо излишъка от 481 млрд. рубли, отчетен към края на месец юли, става ясно от предварителните данни на руското министерство на финансите, цитирани от Bloomberg.

„Очакваме, че в близко бъдеще, вероятно през септември, излишъкът ще се превърне в дефицит, тъй като държавните нужди нарастват на фона на ограниченото събиране на приходи”, казва Наталия Лаврова, икономист в BCS Financial Group. Според нея, ако през тази година бюджетните баланси са на цена на петрола от 100 долар за барел, то през следващата година навярно ще е нужна цена от 108 долара, тъй като приходите намаляват на фона на покачващите се разходи.

Бюджетният излишък на Русия започна да се изпарява след рязък спад през месец август;  

Източник: Министерство на финансите на Русия/Bloomberg

Данните на руското министерство не показват месечния баланс, а ревизиите правят сравненията трудно начинание, но последните данни предполагат, че месечният дефицит е намалял до около 300 млрд. рубли през август спрямо 900 млрд. през предходния месец, според Александър Исаков от Bloomberg Economics.

„Консолидацията дойде най-вече на фона на забавяне на разходите“, каза той. „Ако дефицитите продължат със сегашния темп, Русия ще има недостиг за цялата година от по-малко от 3% от БВП, най-малкия в Г-20, с изключение на Саудитска Арабия.“

Бюджетът, одобрен преди войната, предвижда излишък от 1.3 трилиона рубли, но властите обявиха, че е вероятно да има дефицит на фона на войната.

През първите осем месеца, приходите, които бяха нараснали по-рано през годината заради високите цени на петрола и газа, показват сигнали за охлаждане, след като Русия спря повечето от своите газови доставки за Европа, която е техен основен пазар, както и заради това, че бе принудена от санкциите да продава суров петрол с отстъпка.

Разходите остават високи, тъй като руското правителство се опитва да омекоти икономическото забавяне, което настъпи в резултат на санкциите, наложени от САЩ и Европа заради войната в Украйна.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес