Бразилия никога няма да се присъедини към групата на страните производителки на петрол ОПЕК+ като пълноправен член и вместо това само се стреми да участва като наблюдател. Това каза бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва, предаде Reuters.
Покана към Бразилия, но тя не иска
Коментарите на Лула пред репортери на срещата на високо равнище на ООН за климата COP28 в Дубай разясниха изявленията му ден по-рано, че Бразилия ще "участва" в ОПЕК+. Страната получи покана предвид факта, че заедно със САЩ вече се превръща в петролна сила, която не е част от ОПЕК и това оказва отделно влияние на цените на петролния пазар - в посока надолу заради рекордния добив на американския континент. Това е особено чувствително за Русия, която разчита много на приходите от петрол - почти половината руски държавен бюджет се пълни от парите за черно злато. От известно време насам ОПЕК и ОПЕК+ действат в посока намаляване на добива, от което печелят САЩ и Бразилия като държави, изпомпващи все по-големи количества и вземащи по-голям пазарен дял.
Още: Цените на петрола ще завършат шеста поредна седмица в една посока
Бразилският президент обаче не желае Бразилия да бъде обвързана от общите решения на ОПЕК, специално за добива на черно злато. Лула каза, че е важно за Бразилия да участва в ОПЕК+, за да се застъпи страните, богати от печалби от петрол, да дадат част от тези пари в подпомагане на бедните развиващи се страни в Африка и Латинска Америка да инвестират във възобновяема енергия като слънчева и вятърна.
"Мисля, че като участваме по този начин, ще убедим хората, че част от парите, направени от петрол, трябва да бъдат инвестирани за нас, за да създадем алтернативи", каза Лула.
Бразилската държавна петролна компания Petrobras няма да се откаже от проучванията за петрол, защото изкопаемите горива ще продължат да бъдат част от световната икономика за известно време, заяви Лула. Petrobras ще продължи да прави това, което трябва, за да помогне на Бразилия да расте, но ще се разшири отвъд петрола и ще се включи във всички енергийни източници и ресурси, добави Лула.
Официална покана към Бразилия да влезе в ОПЕК+