Технологичният гигант Bosch ще инвестира 3 млрд. евро в производство на чипове до 2026 година. В плана се включва отварянето на два нови производствени центъра и разширяване на фабриката на компанията за производство на полупроводникови пластини в Дрезден, съобщава фирмата в сряда.
Инвестиционният проект, за който Bosch ще иска финансиране от Европейския съюз в рамките на Важни проекти от общ европейски интерес (ВПОИ), има за цел да увеличи капацитета на Европа за производство на чипове. В момента доминиращите сектора са САЩ и някои страни в Азия, предава Reuters.
„Европа може и трябва да вложи средства в собствените си способности в производството на полупроводници.“, казва изпълнителният директор на Bosch Щефан Хартунг. „Целта трябва да е производство на чипове за специфичните нужди на европейската индустрия“.
Компанията откри фабрика за производство на чипове на стойност 1 млрд. евро в Дрезден миналата година. Мащабите на инвестицията са особено големи. Тя има за цел да заеме полагащото ѝ се място на растящия пазар на чипове. Продукцията ще се използва в производството на безпилотни автомобили и електомобили на фона на глобален недостиг в пазара на чипове.
Общо 170 млн. евро ще бъдат инвестирани в новите заводи в Ройтлинген и Дрезден, а 250 млн. евро ще бъдат вложени в разширяването на вече съществуващото предприятие в Дрезден.
Тепърва ще се решава как ще бъдат изразходвани останалите средства, казва Хартунг.
Главният изпълнителен директор очаква трудностите в доставките на чипове, дължащи се на различни фактори от проблеми в транспортирането до ниския производствен капацитет, да продължат още няколко месеца. Прогнозата е въпреки облекчаването на натиска върху някои части на сектора, след като инфлацията намали търсенето на скъпи потребителски стоки.
Чиповете на Bosch трябва да бъдат изпращани от Германия до Малайзия и обратно в процеса на производство, което означава, че всяко смущение по веригата може да забави доставките със седмици, казва Хартунг.
Има производствени области, в които със сигурност търсенето ще намалее, тъй като количествата от дадена стока са големи. Има обаче и области, в които количеството произведени стоки е все още малко и търсенето остава високо, добавя той.