Милиардерът и съосновател на Microsoft Бил Гейтс изглежда не е голям почитател на криптовалутите и незаменимите токени (NFT).
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Гейтс описа криптовалутите като нещо, което е „100% базирано на теорията за по-големия глупак“, по време на разговор за изменението на климата във вторник, излъчен от TechCrunch и цитиран от CNBC.
Теорията за по-големия глупак, на която Гейтс се позовава, твърди, че може да се печелят пари при покупка на ценни книжа, чиято цена расте, тъй като винаги ще има "по-голям глупак", който също ще иска да препродаде актива на дори още по-висока цена в бъдеще.
Милиардерът се позовава на идеята, че надценените активи ще поскъпнат, когато има достатъчно инвеститори, желаещи да плащат повече за тях.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Гейтс се пошегува, че „скъпите цифрови изображения на маймуни“ ще „подобрят неимоверно света“, визирайки силно рекламираната колекция незаменими токени Bored Ape Yacht Club NFT.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
NFT са токени, които не могат да се обменят един за друг. Те често се рекламират като начин да се докаже собствеността върху дигитални активи като произведения на изкуството или спортни колекционерски предмети.
Критиците обаче ги виждат като преувеличени и потенциално вредни за околната среда предвид това, че точно както криптовалутите, NFT изискват огромни количества енергия. Много NFT са изградени в мрежата, стояща зад Ethereum, втората по големина блокчейн система след биткойн.
„Свикнал съм с различни типове активи... като ферма, в която имат продукция, или като компания, в която произвеждат стоки.“, коментира Гейтс.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Що се отнася до криптовалутите, „аз не участвам в това“, казва той.
Цената на криптовалутите падна рязко тази седмица, след като крипто банката Celsius временно спря всички тегления на средства от акаунтите на потребителите,
Това подхрани опасенията от задаващо се изпадане на Celsius в несъстоятелност и възможни последствия за други участници на пазара за криптовалути. От своя страна Celsius коментира, че „работи денонощно за общността“.
Светът на виртуалните валути е белязан от срива на стейбълкойна UST, чиято цена трябваше да е обвързана със стойността на щатския долар, както и на luna, нейният побратим токен. В своя разгар и двете криптовалути струваха общо 60 млрд. долара.
Биткойн се търгува за 21 107 долара в сряда, което е спад от 7% за последните 24 часа. Той е изгубил над половината от стойността си от началото на 2022 година.
Още: Какво е NFT и защо все повече хора влагат парите си в тези активи?