Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Арменските банки казват "сбогом" на руските карти "Мир"

19 март 2024, 10:09 часа • 5606 прочитания

Повечето банки в Армения ще спрат да обслужват и приемат банкови карти Mir ("Мир") - руската система за картови плащания, създадена от Централната банка на Русия през 2017 г.

Новината съобщи ВТБ Армения, която е филиал на руската ВТБ. Самата тя ще бъде изключение и ще продължи да работи с руски карти.

Припомняме, че операторът Mir попадна под санкциите на САЩ през февруари. Платежната система беше изоставена от китайската UnionPay, от републиките от Централна Азия и други страни от постсъветското пространство.

Още: След удара от Китай: И турските банки спират да работят с Русия заради САЩ

Банките спират да работят с Mir от 30 март

Картите на руската платежна система Mir ще спрат да работят в банкоматите и ПОС терминалите на повечето банки в Армения от 30 март 2024 г., с изключение на инфраструктурата на ВТБ Армения, предаде RBC.ru, позовавайки се на представител на филиала на ВТБ. Сега картите Mir работят в Армения и се приемат от местните банки. Източник на RBC на руския платежен пазар също говори за предстоящото прекратяване на работата на карти Mir в повечето банки в страната.

Изключението

"Притежателите на карти Mir от банките от групата ВТБ и всички други руски банки все още имат достъп до ключови услуги: теглене на пари в брой от банкоматите на ВТБ (Армения), плащане на услуги в онлайн банкирането, онлайн покупки (ако услугата поддържа карти Mir)"", обяснява представител на кредитната институция.

В Армения има 53 клона на ВТБ, 22 от които се намират в столицата Ереван. Клиентите имат достъп и до повече от 190 банкомата в цялата страна.

"Продължаваме да работим с приятелски държави за приемане на карти Mir в тяхната инфраструктура. В същото време всяка страна взема собствено решение за приемането на тези карти", казва представител на Банката на Русия.

Отношенията на Ереван с Москва се влошиха драстично след превземането на Нагорни Карабах от Азербайджан и провала на "руските миротворци" в региона. Армения подписа Римския статут на Международния наказателен съд - т.е. ще може да арестува Владимир Путин, ако влезе в страната. Последно премиерът Никол Пашинян съобщи, че държавата му може да напусне Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС) - един от съюзите, представляващ орбитата на Руската федерация: Арменският премиер с ултиматум де факто за Путин за суверенитета и територията на Армения.

Снимка: Getty Images/Guliver, арменският премиер Никол Пашинян

Още: Най-голямата кипърска банка напуска Русия

Санкциите на САЩ промениха правилата на играта

Съвместният проект на руския оператор NSPK и Armenian Card (оператор на арменската платежна система ArCa), в рамките на който в страната се приемат карти Mir, се развива от 2016 г., когато е подписано съответното споразумение. То беше създадено, за да може националните карти на Русия и Армения да се приемат взаимно в инфраструктурите на двете страни. В резултат на това през 2017 г. картите Mir започнаха да работят в Армения, а редица арменски банки започнаха да издават кобрандирани карти ArCa-Mir. ВТБ Армения също издава карти Mir.

През февруари 2024 г. САЩ въведоха блокиращи санкции срещу оператора NSPK. По време на въвеждането на ограниченията картите Mir, освен в Армения, работеха в определени случаи в Казахстан, Беларус, Венецуела, Виетнам, Абхазия, Южна Осетия, Киргизстан, Таджикистан и Куба. По-рано казахстанската банка Береке, бивш филиал на Сбербанк, съобщи за прекратяване на работата с карти Mir.

NSPK е създадена в Русия през 2014 г. след въвеждането на санкции заради анексирането на Крим - като предпазна мярка в случай на изключване на карти на международни платежни системи. 100% от дружеството принадлежи на Банката на Русия. По данни на Централната банка - до края на 2023 г. руските банки са издали 287,3 млн. карти Mir.

Още: Готов е законът, с който ЕС ще праща пари от замразени руски активи на Украйна

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес