Американските банки, притеснени от срива на Silicon Valley Bank (SVB), са заели рекордните 165 млрд. долара от Федералния резерв от 8 до 15 март. Това съобщи Блумбърг, позовавайки се на статистиката на Фед.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Около 152,8 млрд. долара банките са взели под формата на краткосрочни заеми за срок до 90 дни. Агенцията припомня, че предишният рекорд беше поставен по време на финансовата криза от 2008 г. Тогава за една седмица банките са заели от Фед около 111 млрд. долара.
Silicon Valley Bank обяви фалит на 10 март. Това е 16-ата по големина банка в САЩ, която беше фокусирана върху стартиращи предприятия. Нейният фалит е най-големият след кризата от 2008 г. и вторият по големина в историята на САЩ след Washington Mutual Bank. По-късно Signature Bank също затвори поради системни рискове.
Трета американска банка пред колапс
Президентът на САЩ Джо Байдън обеща, че ръководствата на фалиралите банки ще бъдат уволнени и подведени под отговорност, както и че мерките за надзор и регулиране на банковия сектор ще бъдат затегнати.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Шестте най-големи банки на Уолстрийт са загубили общо почти 165 млрд. долара от пазарната си капитализация от началото на месеца. Оттеглянето на инвеститорите от финансовите акции беше предизвикано от опасенията за швейцарската банка Credit Suisse и срива на Silicon Valley Bank (SVB).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали