Бургас отново става сцена на народни танци и музика от цял свят. Днес, 20 август, състави от 11 държави ще дадат началото на 46-то издание на Международния фолклорен фестивал.
Още: Проекти на община Бургас отличени за иновации и добри практики в публичния сектор
Още: Дядо Коледа ще раздава подаръци на животните в зоопарк Бургас
Близо 400 изпълнители в народни носии от Италия, Грузия, Македония, Полша, Словения, Сърбия, Турция, Унгария, Китай, Русия и България ще представят най-доброто от фолклорната съкровищница на своята държава.
Фестивалът ще бъде открит с традиционното дефиле на участниците. Пъстрото шествие тръгва днес /понеделник/ от 17.30 часа от площад "Тройката" до сградата на Община Бургас. По време на дефилето всяка група ще представи страната си с танци, музика и народни носии.
Кулминацията на официалната част започва в 20.00 часа в Летния театър, когато ще бъде връчена престижната награда за народно песенно и танцово творчество "Нестинарка". Носител на приза тази година е ФТА "Никола Гинов" - Бургас. Формацията е създадена през 1974 като танцов ансамбъл към Младежкия културен център и изпълнява български и руски танци. Първият художествен ръководител е Ася Бораджиева. По-късно неин наследник става Дора Барева.
Още: Община Бургас предлага конкурс за идеен проект за дупката центъра на града
Още: С коледен базар ученици от Бургас помагат на възрастни и на сираци
От 1978 до 2012 година художествен ръководител е Никола Гинов. През 1979 г. той дава на танцовата формация името "Емона". Под вещото ръководство на Гинов съставът печели много престижни награди на фестивали в страната и чужбина.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Бургас взе участие по проект за развитие на Черноморския регион
Още: Две читалища от Бургас са одобрени за финансиране от Министерство на културата
Множество авторски танцови постановки са създадени от Никола Гинов, които се изпълняват в цяла България: "На хорото", "Айки", "Тракийски танци", "Шопски танци", "Странджански пролетни мотиви" и други. В основата на неговия живот бе запазването, предаването и популяризирането на българския танцов фолклор.
От есента на 2012 година художествен ръководител на ансамбъла е синът на Никола Гинов - Димитър Гинов. През месец март 2013 година инициативен комитет предлага ФТА "Емона" да се преименува в памет на дългогодишния ръководител Никола Гинов.