С панихида в бургаския храм “Света Богородица” беше отбелязана 130-та годишнина от смъртта на екзарх Антим I.
Още: Проекти на община Бургас отличени за иновации и добри практики в публичния сектор
Още: Дядо Коледа ще раздава подаръци на животните в зоопарк Бургас
Заупокойната литургия се организира от Тракийско дружество “Странджа”. Идеята на членовете на дружеството е да не се забравя делото на първият български екзарх. Освен с духовната си дейност, той остава в историята и като виден политик и общественик, защитник на идеята за независима Българска църква и за нейната роля като обединител на българите.
Събитието е придружено с изложба в Етнографската експозиция на РИМ-Бургас. Стиляна Атанасова, която е един от младите членове на тракийското дружество в града каза за Actualno.com: „Нашата идея е да покажем кой е екзарх Антим I. Много малко се пише за него, а той е един радетел за независимостта на България. РИМ-Бургас е домакин на изложбата и са използвани фотоси от архива на музея. Освен това, работещите тук приемат присърце темата бежанци и тракийската кауза“.
Още: Община Бургас предлага конкурс за идеен проект за дупката центъра на града
Още: С коледен базар ученици от Бургас помагат на възрастни и на сираци
Самият екзарх Антим I е роден през 1816 година в Лозенград, Източна Тракия, днес град Къркларели в Турция, от където в бургаски регион са се заселили много българи. Мисията му за налагане на независимостта на Българската църква отвежда видния духовник за кратко в Бургас през 1872 година, където е посрещнат тържествено от българската общност в града.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Бургас взе участие по проект за развитие на Черноморския регион
Още: Две читалища от Бургас са одобрени за финансиране от Министерство на културата
Радовеста Стюарт, от бургаски музей допълва картината:
"По това време българската общност в града е доста малка, но това е една от спирките му за извоюване на независима българска църква. Като радетел за обединение на всички българи, той се занимава с бежанците, които на много вълни прииждат в Бургас. Те са около 100 хиляди души и се заселват в сегашните квартали на града - "Сарафово", "Крайморие", "Меден рудник", където са оземлени. Тази тема е важна и се преплита с делото на духовника".
Още: Бургас оглави Индекса на местната система за почтеност за 2024 г.
Още: Кметът на Бургас поиска помощ от депутатите за местната детска болница
Целият житейски път на екзарх Антим I е свързан с отстояване на българщината в Източна Тракия и след Освобождението продължава да търси начини за обединението и добруването на българския народ.
В изложбата са показани фотографии от житейския път на видния български духовник.