Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Три свлачища трябва да бъдат укрепени в Бургаски регион през 2020 година

10 февруари 2020, 11:59 часа • 1916 прочитания

Укрепване на свлачището в квартал Сарафово, брегоукрепването в района на крайбрежната плажна ивица на Ахтопол, Община Царево и на свлачището на Северен бряг в Царево, трябва да бъдат сред приоритетите на правителството през тази година, според бургаския депут Иван Вълков. Той поиска от регионалния министър Петя Аврамова да станат ясни конкретните срокове за изпълнение на обектите.

Още: Проекти на община Бургас отличени за иновации и добри практики в публичния сектор

Още: Дядо Коледа ще раздава подаръци на животните в зоопарк Бургас

Според Вълков специализираните карти създават проблеми при осъществяването на тези проекти, а ситуацията не е променена от години. „Картите непрекъснато се преработват, стана ясно, че има такъв проблем и при реализацията на проекта в Ахтопол. Трябва да се изгради механизъм за трайно решение кои земи са дюни, пътища или плажове. Един обект, който може да бъде реализиран в рамките на няколко месеца, стои с години като преходен такъв“, коментира Вълков.

Според министър Аврамова и трите проекта са включени в инвестиционната програма за тази година. Укрепването на свлачището в квартал Сарафово етап III.2, е на стойност 41 459 567 лева. Проектът е разделен на подетапи, като „дамбата“ ще влезе в експлоатация от тази година. През 2020 година приключват отводнителни и укрепителни дейности и проектът за парк със зелени зони.

Вторият обект в Царево е за 1 559 327 лева. Той включва участък от 500 метра, предвидено е да се довърши дамба, изграждане на буна и укрепване на свлачището

Още: Община Бургас предлага конкурс за идеен проект за дупката центъра на града

Още: С коледен базар ученици от Бургас помагат на възрастни и на сираци

Третият обект в Ахтопол е за 1 500 000 лева и представлява брегозащитно съоръжение, буна с дължина 200 метра, транспортен достъп и контролно-измервателна система. Има инвестиционен проект, одобрен е ПУП, но в хода на работата е възникнал проблем, защото е част от транспортния достъп попада в дюни и строително-монтажните работи не са започнали. „След изясняване състоянието на обекта и оглед на място от страна на специалисти може да се наложи промяна на специализираната карта или на ПУП-а и чак тогава да се пристъпи към работа“, уточнява министър Аврамова.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Цонева
Гергана Цонева Отговорен редактор
Новините днес