Ще може или няма да може да се строи на популярния къмпинг Корал при Царево? Този въпрос отново стана актуален след излязло решение на Върховния административен съд (ВАС) по стар казус с искане за издигане на хотелски комплекс. Става въпрос за "Корал резидънс", като инвеститорът е "Витатур инвест" АД, като негов праводател е "Прайм Пропърти БГ".
Още: Проекти на община Бургас отличени за иновации и добри практики в публичния сектор
Още: Дядо Коледа ще раздава подаръци на животните в зоопарк Бургас
За строежа има разрешение от главния архитект на Царево, но то е спряно от РДНСК-Бургас. Тричленен състав на ВАС обаче счита, че имотът е урбанизиран и "липсват доказателства за съществуването на дюни като част от територията на плаж "Лозенец Кум Кашла". Всъщност, съдът казва, че чак на 19 септември, 2014 година са издадени специализирана карта и регистър, които показват наличие на пясъчни дюни, но строителните книжа са издадени години по-рано – още през 2006 година. Затова и ВАС счита, че има "евентуална незаконосъобразност на строителните книжа". Освен това съдиите Светлана Йонкова, Таня Радкова и Анелия Ананиева считат, че всъщност няма установено от РДНСК нарушение – наличие на ОВОС от РИОСВ-Бургас и оценка за съвместимост по Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). А РДНСК трябва да плати 960 лева съдебни разноски.
Мнение
"Според мен няма да строят на Корал. ВАС обясняват, че РДНСК са издали незаконосъобразен акт, а не че е разрешено да се строи". Това твърди природозащитникът Тома Белев в личния си профил във Facebook.
Още: Община Бургас предлага конкурс за идеен проект за дупката центъра на града
Още: С коледен базар ученици от Бургас помагат на възрастни и на сираци
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Бургас взе участие по проект за развитие на Черноморския регион
Още: Две читалища от Бургас са одобрени за финансиране от Министерство на културата
Белев не пропуска и друга актуална глава от сагата "Застрояване на Черноморието". Той публикува становище на РИОСВ-Бургас за местността Алепу при Созопол, според което там има 560 кв. метра дюни, които са засипани със земна пръст. Още когато стана ясно, че там се строи и последваха обяснения как строежът всъщност щял "да подпира" свлачище, имаше публикувани снимки във Facebook и твърдения, че има нарочно засипани с пръст дюни.
И в Ахтопол
Пред Нова телевизия жители на Ахтопол изразиха недоволство заради готвена, според тях, промяна на Общия устройствен план (ОУП) на града. Те подозират, че в градинка в центъра ще има строеж на 10-метров хотел, като казват, че има министерско потвърждение. Кметът на града обаче твърди, че ще има изграждане на площад, а кметът на община Царево Георги Лапчев не е пожелал да коментира и само е казал, че ако почне да се строи, ще покани медийни екипи. Недоволни добавят, че щяло да има и разрушаване на къща на Хаджи Фотаки, за да се освободи място за строеж. Имало вече и подписка от 150 души, при общо около 700 гласоподаватели в малкото градче.
Още: Бургас оглави Индекса на местната система за почтеност за 2024 г.
Още: Кметът на Бургас поиска помощ от депутатите за местната детска болница