Улица, на която да бъде построен магазин, рeсторант, бар и паркинг към тях, включва инвестиционното намерение за строителство на къмпинг „Градина“ до Созопол. Това е констатирала проверката на РИОСВ-Бургас, предаде кореспондентът на Actualno.com.
Още: Проекти на община Бургас отличени за иновации и добри практики в публичния сектор
Още: Дядо Коледа ще раздава подаръци на животните в зоопарк Бургас
Проектите за строежи обаче са в частни имоти и са съобразени с екологията и закона. Имотът, който все още е очертан, е с площ 5,5 дка. Освен това въпреки че попада в защитената територия „Бакърлъка“, и тук не е установено нарушение. Направена е оценка на съвместимостта на строежа с целите на опазване на защитените зони, природните местообитания и на дивата флора и фауна в района на „Плаж Градина – Златна рибка“. Процедурата е приключила през месец март 2018 година и инвестиционното предложение е съгласувано с нея.
"Теренът не е на територията на морския плаж, където се простират законовите компетенции на Министерството на туризма", съобщиха и от ведомството на министър Николина Ангелкова.
Проверката на РИОСВ-Бургас показва още, че имотът е част от устройствена зона за курорт и допълващи дейности съгласно ОУП на Община Созопол. Той също е получил одобрение и екологична оценка в МОСВ.
Още: Община Бургас предлага конкурс за идеен проект за дупката центъра на града
Още: С коледен базар ученици от Бургас помагат на възрастни и на сираци
От инспекцията обаче ще сезират Община Созопол и РДНСК Бургас, по отношение на строителството и спазването на ЗУТ, става ясно още от становището на експертите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Бургас взе участие по проект за развитие на Черноморския регион
Още: Две читалища от Бургас са одобрени за финансиране от Министерство на културата
Във Facebook групата "Да запазим Корал" обаче беше публикуван пост със снимки и въпроси по темата "строителство на плажа". А въпросите към снимките са следните: как този имот е станал частна собственост ?; как е сменен статутът му и се е превърнал в урбанизирана територия?; как е променен неговия НТП (начин на трайно ползване) в "за курортен хотел, почивен дом"? А сайтът за разследваща журналистика "Биволъ" твърди, че строежът е върху дюни, засипани с пръст със самосвал.
Още: Бургас оглави Индекса на местната система за почтеност за 2024 г.
Още: Кметът на Бургас поиска помощ от депутатите за местната детска болница
Дюните на "Смокиня"
Припомняме, че по-рано стана ясно, че 1205 кв. м са унищожените пясъчни дюни в къмпинг „Смокиня“, установени от съобщиха от екоинспекцията. По-голямата част от тях се намират в парцела на 46-годишния Иван Нончев от Бургас, който беше обвинен от прокуратурата, че е поръчал унищожаването на терена. От изготвената прецизна геодезична карта е видно, че унищожените дюни на къмпинга попадат на територията на няколко частни имота.