РЗИ-Бургас срещна проблеми при поставянето на специалния фризер за ваксините срещу COVID-19, съобщава bTV.
Оказва се, че той е в града от два дни, но не може да мине през вратата на помещението, в което той трябва да се разположи. Сградата е част от Регионалната здравна инспекция на Бургас.
Директорът на Противоепидемичен контрол РЗИ-Бургас д-р Величка Григорова обясни, че размерите на фризера са доста големи - 2 метра височина и метър и 20 дълбочина и ширина.
След 90 минути мъки и опити, работници се наложило да разширят въпросната врата. Дейностите по ремонта приключили днес преди обед и хладилникът вече е прибран.
Д-р Величка Григорова посочи още, че хладилното съоръжение ще може да побере 175 500 броя ваксини, тъй като част от тях се съхраняват при много ниски температури.
Температурният режим на работа на хладилника е от минус 40 до минус 85 градуса.
Пред Радио "Фокус" - Бургас представител на фирмата доставчик Христо Царев обясни, че "Фризерът поддържа температура от - 40 до - 86 градуса. Капацитетът на модела е 700 литра. Дозите от ваксината, която ще съхранява, са 175 500" и по препоръка на производителя ваксините ще могат да се съхраняват в него до 6 месеца.
В него ще бъдат съхранявани ваксините за три области - Бургас, ЯМбол и Сливен, допълни Величка Григорова.
Малко по-рано тази сутрин доц. д-р Кунчев съобщи, че по негова информация той струва между 20 и 30 000 лв. Като: "Ако говорим конкретно за тези сега купуваме – в момента разполагаме с два големи, ама толкова големи, че могат да обхванат цялото количество на първата доставка над 125 000 дози ваксина – в БулБИО, един малко по-малък в СРЗИ и днес се монтира един в РЗИ Бургас. Следва до края на януари да има във всяка РЗИ" , категоричен беше доц. Кунчев.
Доц. д-р Кунчев обясни колко са безопасни чаканите ваксини срещу COVID-19
Междувременно, днес щабът за разпространнието и организацията по ваксинацията в страната събира 6-те директори на РЗИ, отговорни за процеса в България.
Доц. Кунчев отбеляза, че след него ще започне процес по изготвяне на списъци на желаещите да се ваксинират медици от цялата страна.
Общо 128 246 са медицинските работници, плюс дентални лекари и фармацевти в първата фаза, които трябва да се обхванат. За тях ще са необходими половин милион ваксини, ако всички пожелаят. „Имайте предвид, че в никакъв случай няма да достигнем 100 или дори 90% покритие, така че това е максимума, който казваме като хора. А какъв процент от тях ще пожелаят – вече ще видим следващите дни", уточни Кунчев.