Нечистотиите от отходната тръба на Синеморец от години се изливат директно в морето. Тръбата съществува от около 20 години, от 2008 г. има забрана за използването ѝ. Забраната е потвърдена от няколко институции, налагат се административни санкции. Въпреки това проблемът очевидно не може да намери разрешение. Какво се случва в морската община и защо от десетилетие проблемът се прехвърля между държавната и общинската власт?
Още: Проекти на община Бургас отличени за иновации и добри практики в публичния сектор
Още: Дядо Коледа ще раздава подаръци на животните в зоопарк Бургас
Кметът на община Царево инж. Георги Лапчев заяви в предаването "Здравей, България" по NOVA, че за забраната е разбрал преди 4-5 дни от ДНСК. Той твърди, че тръбата не може да бъде премахната, защото държавата не е намерила начин да подпомогне общините за изграждането на пречиствателни съоръжения.
"Екоминистерството ни санкционира всяка година", коментира той. "Но общината се намира в Параграф 22, защото тези, от които зависи да се случи нещо, ни наказват за това, че то не се е случило."
"Единственият правилен начин за решаване на проблема е държавно финансиране. Не е по силите на нито една община да направи сама една пречиствателна станция, тъй като това струва около 10-15 милиона лв. В Синеморец живеят постоянно около 100-200 души и общината не може да кандидатства по никакви мерки за финансиране", посочи още той.
Още: Община Бургас предлага конкурс за идеен проект за дупката центъра на града
Още: С коледен базар ученици от Бургас помагат на възрастни и на сираци
По думите на Лапчев, ако тръбата бъде спряна, отходните води ще потекат по улиците на селото и ще се стигне до още по-грандиозен проблем. Освен това според него общината вече е правила проект за пречиствателно съоръжение, който не е получил одобрение. Причината е, че попада в границите на природен парк, което автоматично налага тежести и възпрепятства получаването на разрешение за изграждане.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Бургас взе участие по проект за развитие на Черноморския регион
Още: Две читалища от Бургас са одобрени за финансиране от Министерство на културата
Общината няма полезен ход към този момент, обобщи кметът.
Същевременно арх. Влади Калинов, началник на отдел ДНСК, коментира следното: „Сагата започва през далечната 2001 година, когато е получено разрешение за изграждането на експериментален пречиствателен модул. 2008 година той все още не е въведен в експлоатация, но е предаден на ВИК. Не знам защо до момента общинската администрация не е направила опит да пусне това пречиствателно съоръжение. Каквото и да е пречиствателното съоръжение, то ще е по-добро отколкото изливане на водите в морето."
Изпратен е сигнал до Министерството на околната среда и горите, които преди години са отпуснали средства по програма ПУДООС за изграждане на пречиствателната станция. Апелативна прокуратура-Бургас се самосезира по случая, но в тази ситуация е интересно какво решение може да бъде намерено, при това в кратки срокове.
Още: Бургас оглави Индекса на местната система за почтеност за 2024 г.
Още: Кметът на Бургас поиска помощ от депутатите за местната детска болница
Необходимо е да се намери истината защо пречиствателната станция съществува като сграда, но съоръженията не работят.